Většinou se nestává, aby během necelého měsíce vyšly hned tři exkluzivní tituly na jednu platformu. Jenže blíží se nová generace konzolí a Sony se snaží konec generace zpříjemnit hráčům, jak jen to jde. Pozornost je upoutána hlavně na The Last of Us Part II a Ghost of Tsushima, který v době psaní této recenze ještě nevyšel. Jenže mezi těmito dvěma tituly vychází Marvel’s Iron Man VR, a co si budeme podívat, název vám řekne vše, co potřebujete vědět. A upřímně, kdo by si nechtěl zkusit být alespoň na pár hodin génius, miliardář, playboy a filantrop. Zůstává nám tu ovšem otázka, jestli se tak doopravdy budeme cítit.

Za ten úvod se vám omlouvám, ale nemůžu si zkrátka pomoct, protože ovládání je, až na pár segmentů, výborné a opravdu se cítíte jako Iron Man, když létáte po Malibu, střílíte ze svých repulsorů, nebo pálíte rakety či přímo Unibeam na nepřátelské drony.

Ovládání je velmi jednoduché. Vše ovládáte pohybem vašich rukou, nebo nakláněním hlavy. Zadní páčky slouží jako trysky pro pohon a tam, kam namíříte, opačným směrem vás hra vystřelí. Nakláněním hlavy následně upřesňujete směr samotný. Pro střelbu stačí dát ruce před sebe nebo ohnout zápěstí pro aktivaci podpůrných zbraní. Jenže zde nastává menší problém. Stejně pohyb zápěstí přesune trysky zespoda dozadu, takže když letíte kupředu a následně chcete vystřelit, hra vám nestihne detekovat ruce a nejednou místo z repulsoru vystřelíte raketu, brokovnici, granátomet či jinou podpůrnou palbu.

Vaším úhlavním nepřítelem je Ghost, která se snaží pomstít za všechno zlo, které Starkovy zbraně způsobily. Na rozdíl od filmu Ant-Man a Wasp, odkud ji většina z vás určitě zná, je její postava o dost více rozvinuta. Dokonce se objeví i méně známý záporák Living Beam.

Velký důraz je věnován hlavně umělým inteligencím Gunsmithovi a Friday. Gunsmith je identická kopie Tonyho a vznikl v období, kdy Tony prodával své vybavení komukoliv, dokonce i teroristům. Friday je více rozvážná a uklidněná, což vytváří krásný protiklad mezi inteligencemi. Pomocí rozhodnutí ve hře se můžete dokonce přiklonit na stranu jednoho nebo druhého. Samotná Ghost je více než záporák jakýsi antihrdina a vás vidí jako toho špatného, kterého je třeba se zbavit a má k tomu i podstatné důvody.

Pokud nevíte, u PlayStation VR se nemůžete otáčet svobodně dokola, nejen kvůli kabelu. Kamera vás totiž pak přestane snímat. V chaotických chvílích jste tak odkázáni na tlačítka na ovladači, abyste se otáčeli kolem své osy.

Ze začátku je velmi těžké vnímat všechny věci najednou: drony, budovy, do toho ovládat palbu a střelbu. Pokud byste se mohli otáčet, rozhodně by to bylo lepší. V tomhle doporučuji se naučit nejen otáčet pomocí tlačítek, ale v moment, kdy je před vámi méně nepřátel, jednou rukou ovládat trysky a druhou střílet. Jen si přesto dávejte pozor, kde stojíte, ať stejně jako já nepraštíte při střelbě do lustru.

Jednoznačně je lepší hrát hru ve stoje. Doporučuji si za sebe, nebo poblíž dát židli, protože načítání jsou opravdu dlouhá a mnohdy na ně narazíte i v misích samotných. Během načítání nemůžete ani střílet do terčů, pouze do země, takže se o to více budete nudit.

Problému si začnete všímat hned ve druhé misi, kdy padáte z letadla a snažíte se chytit části svého brnění. V moment, kdy přiletí maska, tak nějak čekáte, že budete hozeni do akce. Jenže tu najednou na vás vyskočí načítací obrazovka, která trvá dobré dvě minuty. Načítání zde bude velmi časté a silně narušuje zážitek ze hry, který je jinak celkovému ozvučení a soundtracku úchvatný.

Nejde ovšem o poslední věc, která vám zkazí samotnou hratelnost. Každou misi si můžete zahrát znovu, a dokonce se na mapách nachází letecké výzvy. Což by nebyl problém, pokud by hra neměla pouze 4 mapy, ve kterých můžete létat. Pak zde máme misi s letadlem a vnitřní prostory Starkovy vily. Ta samotná krom police s trofejemi nabízí hned několik referencí jak na filmy, tak na komiksy, možnost si zacvičit, zaházet na koš, nebo také si upravit brnění.

Úpravu brnění rozhodně chválíme, protože krom vzhledu si můžete koupit lepší zbraně nebo podpůrné systémy. Kombinací je zde hned několik, čímž se silně rozšiřuje váš herní zážitek.