Fanoušci dlouholeté série Mario Party, ve které se předháníte v potrhlé deskovce a bojujete spolu v sérii miniher, se už dlouho neměli tak dobře jako teď. Naposledy jsme totiž dostali tři díly pro jednu konzoli před celými dvaceti lety na Gamecube. Za tu dobu se toho mnoho změnilo a také Nintendo stihlo vydat přes deset nových dílů.

S nástupem Switche na trh se dalo čekat, že nové Super Mario Party plně využije jeho funkcí. A přesně tak se stalo. Tato hra z roku 2018 byla celá o pohybech ovladačem a vibracích. Takový lehký návrat do dob Nintendo Wii. Pro mnoho skalních fanoušků to ale byla zbytečně moc velká hračička, obalit celý koncept Mario Party jen kolem pohybových her díky gyroskopu v ovladači. Proto o pár let později vyšel titul Mario Party Superstars, který měl za cíl vzít to nejlepší z minulých dílů a přinést lidem trochu klasiky na Switch. To se vskutku povedlo a vypadalo to, že na stávající konzoli od Nintenda je teď od všeho něco a vše je v rovnováze. Bylo tedy velkým překvapením, když na Switch přišel i třetí díl! Nerozbíjí však žádnou rovnováhu. Mario Party Jamboree má za cíl skloubit inovace ze Super Mario Party a nostalgickou klasickou pařbu z Mario Party Superstars.

A je opravdu o co stát. Mario Party Jamboree přináší sedm deskových map, z toho pět je zcela nových a dvě se vrací z minulých dílů pro nostalgiky. Každá z pěti nových map navíc obsahuje nějakou pestrou mechaniku, která dokáže změnit pořadí protihráčů v několika momentech. Nikdy neberte svůj předstih v počtu hvězd za samozřejmost! Ale to samozřejmě platí ve všech Mario Party dílech a kdo to neví, brzy to zjistí.

Přišly i změny ostatních mechanik hry, takže i když si myslíte, že něco znáte z minulých dílů, Jamboree vás může vyvést z omylu. Například místo občas neférových kostkových parťáků, které jste si mohli v Super Mario Party vzít k sobě v hojném počtu s tím, že vám každý z nich přihazoval do hodu kostkou čísla navíc, jsou tu trošku férovější Jamboree parťáci. Pokud na ně narazíte, tak nejsou automaticky vaši. Musíte si o ně spolu se všemi protihráči zahrát ve speciální minihře, která bývá o dost delší než normální minihry. A pokud je dostanete, tak i tak není vyhráno. Když kolem vás proběhne na hrací desce protihráč, může vám je sebrat! Balanc je ale uchován tak, že tito parťáci dělají mnohem více než jen pár čísílek ke kostce. Podle toho, na jakého narazíte, můžete například dávat na mapu pasti, které budou krást mince od ostatních. Nebo třeba můžete nakoupit hvězdu za polovinu ceny! A k tomu všemu platí, že pokud zkrátka máte jednoho s sebou, můžete koupit rovnou dvě hvězdy, nehledě na to, o kterého parťáka jde. A to se vyplatí!

Mimo změny v parťácích samozřejmě přichází i hromada nových předmětů a některé jsou dostupné exkluzivně na specifických hracích deskách. Například na desce, kde jste v závodní formuli a cestujete po obrovském okruhu, můžete dostat Turbo hod kostkou, se kterým postoupíte klidně o 40 políček dál! 

Trochu zavádějící je počet miniher, kterým se Jamboree chlubí. A jestli je o něčem celé jádro Mario Party, tak jsou to právě zábavné minihry. Oficiálně se tvůrci chlubí počtem 112. Ale v hlavním deskovkovém hracím módu jich uvidíte pouze 59. A věřte, že se ohrají rychle. Zbytek je rezervován pro speciálnější herní módy, které popravdě nejsou až takovým lákadlem, ale i tak ceníme snahu posunout Mario Party formuli trochu dál. Je tu třeba režim pro osm lidí, ve kterém bojujete proti obrovskému Bowserovi v ulicích, tak trochu jako proti Godzille. Pak tu máme ještě speciálnější mód pro opravdu mnoho hráčů. Přesněji řečeno až dvacet! V něm se chaoticky budete v sérii miniher snažit opět porazit Bowsera. Tento mód je ale vskutku chaotický a přirovnal bych ho ke hraní Tetris 99, ve kterém se také dokáže semlít mnoho věcí v jeden okamžik. 

Vrací se samozřejmě i velice známá rytmovka, v níž ale tentokrát nesoupeříte se svými přáteli o nejlepší kombo, naopak namísto taneční soutěže se jedná o kuchařskou show, ve které musíte trsat do rytmu a společně udělat ty nejlepší dezerty pro hladové Yoshíky. Tady opravdu není co vytknout a jsme velice rád, že se tento herní mód navrací. Miniher je v tomto režimu mnoho a spolupráce nám přišla lepší než obvyklá kompetitivnost.

A aby příjemných změn v už existujícím módu nebylo málo, kromě normálního “casual” Mario Party režimu si můžete vybrat i “kompetitivní” mód. Jde o režim, ve kterém je eliminována téměř veškerá náhodnost políček. Celá hra se samozřejmě stále točí kolem házení kostkou, přes to vlak nejede, ale jakékoliv skryté bloky, dvojité hvězdy a podobně jsou fuč. Taktéž mizí bonusové hvězdy na konci hry, které mnohdy rozhodily celý výsledek na poslední chvíli. Vše je zkrátka trochu více uzemněné s větším důrazem na předurčený výsledek. Ideální pro hráče, kteří mají pocit, že v tom mixu náhod vlastně není systém a nic není fér.

Dále musíme nesmírně ocenit možnost kdykoliv uložit a vypnout rozehranou deskovku. Občas máme velké oči a rozehrajeme partičku na dvacet kol. No a když nám to pak časově nevyšlo, tak jsme zkrátka museli hru vypnout a předčasně určit teoretického vítěze. Teď můžeme kdykoliv odejít do menu a uložená pozice na nás bude tiše čekat.

Ve shrnutí jde o nečekaný, ale vřele vítaný třetí Mario Party díl pro Switch. Minihry jsou zábavné a obsahují pestrý mix pohyblivých i klasických miniher s velkou možností filtrování. Zkrátka jde o nejvyladěnější díl s největší volností z hlediska možnosti přizpůsobit si herní pravidla dle vlastního uvážení. Jen škoda, že obrovské procento miniher je schováno za trochu obskurními herními módy pro více než čtyři hráče.