Nejnovější rozšíření přináší nové příběhy, které můžete s vašimi simíky prožívat. Do rodiny k vám tentokrát zavítají chlupatí, čtyřnozí, majestátní, tempermantní, okovaní a věrní členové. A pokud netušíte o čem mluvím, tak se pojďte spolu se mnou, trochu netradičně, na jeden takový příběh koňského ranče mojí siminky podívat.

Rozpálený písek se leskne na slunci a koule suchého chrastí se bezcílně ženou po rudé zemi, aby rozsévaly své plody. Tak začíná skoro každé ráno simíků z Chestnut Ridge, když jejich kovbojské boty zadupou na zápraží ranče. Každodenní vstávání je nutné již velmi časně ráno, protože jinak nemáte šanci všechno stihnout. Toto westernové městečko si oblíbí každý, kdo má rád pořádný zápřah a spoustu fyzicky náročné práce u koní. Rychlá snídaně a hurá do stájí, kde už majestátní kopyta přešlapují v naději na nějakou odměnu v podobě mrkve nebo jablka po tréninku, který je záhy čeká.

To ale není případ Alexis, která do tohoto městečka zavítala teprve nedávno, a vůbec netuší, jak to na takových rančích chodí. Sestavila si však seznam věcí, kterých chce dosáhnout a udělat tak dojem na své nové, již zkušené sousedy. Ne že by bylo čím, malý domek na okraji sousedství s ještě menší ohradou je zatím všechno, co dokázala za své našetřené simoleony získat a za ty poslední je rozhodnutá si pořídit svého prvního koně.

To víte, že by si ráda pořídila nějakého vyšlechtěného a dobře vychovaného, ale na to jí zbylo příliš málo, takže se bude muset spokojit se záchranou koně v nouzi. Bude to pro ni opravdu fuška, protože taková zvířata mívají velmi obtížnou povahu. Alexis je však rozhodnutá to nevzdat a všem ukázat, že na to má.

Na vývěsní tabuli visí hned několik inzerátů o koních, stejné našla i přímo v jezdeckém centru. Hned přišla láska na první pohled, a tak tu máme Ellie, díky které si může siminka odškrtnout jednu z položek na seznamu. Doma už má vše pečlivě připravené, a tak může začít ta pravá jízda. Doslova. Po několika pádech a hodinách společného trávení času se konečně Alexis cítí v sedle jako doma. Ani Ellie už nemá potřebu svou novou majitelku shazovat a poslušně cválá po kopyty udusaných cestách

Po několika náročných trénincích si už spolu velmi dobře rozumí, a tak není důvod čekat – na řadu přichází závody! Jaká škoda, že naši milou dvojici nemůžeme vidět v akci, když zmizí v útrobách velké centrální budovy jezdeckého cetra. Člověk pak nemá pocit, že je součástí tohoto příběhu a simík s koněm že si to celé užívá úplně sám. Alespoň, že se dozvíme výsledek. S každou další vyhranou soutěží stoupá prestiž koně společně s cenou. Alexis si však se svou velkou čtyřnohou přítelkyní vybudovala blízký vztah, takže by jí nikdy nenapadlo ji prodávat!

Bohužel závody Alexis nevydělaly tolik peněz, kolik by si představovala, a ani drobní společníci v podobě mini koz a mini ovcí nedokážou svými produkty obsáhnout částku potřebnou na zaplacení účtů. Siminka si těchto roztomilých a poskakujících zvířátek pořidla několik a vzorně se o ně starala, aby byly jejich produkty v podobě vlny a mléka kvalitní. I tak to ale nebylo dost. Alexis musí jednat. Ještě štěstí, že v městečku je tolik zkušených farmářů. Stačí nakoupit pár semínek, založit zahrádku, pořídit lys a jdeme vyrábět nektar! Pan Crinkletop jí prozradil, že pokud ho uschová na nějaký čas v regálu a nechá zrát, časem bude mít větší cenu. To bylo přesně to, co potřebovala. Ještě štěstí, že je Alexis na rozdíl ode mě trpělivá, protože díky ní, se nektar velmi brzy stal zdrojem jejich příjmů a mohla si tak odškrtnout, další položku na seznamu.

Postupem času, jak její ranč rostl, už to přestala sama zvládat. Na vývěsní tabuli bylo velkým písmem napsáno: pomocník k vašim službám! A tak během chvilky po zavěšení telefonu mohla Alexis alespoň na malý okamžik vydechnout. Věděla, že bude o její pozemek dobře postaráno, takže je ideální čas objevovat krásy tohoto kousku simího světa.

Zjistila, že nejen, že nabízí spoustu míst a cest, po kterých mohla s větrem o závod jezdit na svém koni, ale také, že skrývá jistá tajemství. Co je to za koně, který zemřel při pádu z útesu, jehož ducha lze vidět na druhé straně přetrženého mostu? A co ta jeskyně? Alexis se vydala do hlubin její temnoty. Od malička měla dobrodružného ducha, ostatně by se jinak nerozhodla vybudovat si svůj vlastní ranč. Sice není možné přímo vidět, co se v nitru jeskyně odehrává, ale rozhodně brzy zjistila, že ukrývá spoustu tvorů, které je třeba porazit, aby bylo možné projít dál.

V rozhodování, co má Alexis zrovna udělat, jsem jí musela lehce pomoct. Pokaždé, když narazila na nějakého nepřítele, musela jsem zvolit, zda má zahájit útok, anebo se bránit. Tvůrci se prostě rozhodli přivézt do hry jednoduchý soubojový systém, a tak si siminka musela vzpomenout na všechna ta dobrodružství, která zažila na střední škole během hraní simí verze DnD, aby mohla prozkoumávat i hlubší části jeskyně.  Nedala se zastrašit ani medvědem, pavoukem a rozhodně ne kostlivcem. Hrdinně otevírala dveře a bojovala s podivnými monstry. Takhle si den klidu rozhodně nepředstavovala, ale jistým způsobem to bylo osvěžující a rutinu zahánějící. A přesně to potřebovala.

Po návratu domů nestačila zírat. Přišla návštěva. Všude bylo plno lidí, všichni tančili a bavili se nad lahvemi nektaru. Zvířata spokojeně skotačila po pozemku a všechno vypadalo naprosto idilicky. Mezi koňmi dokonce přeskočila jiskra! S rostoucím pozitivním vztahem mezi koňmi začalo růst i něco jiného - břicho její milované kobylky. Ups, ranč bude potřebovat rozšířit. A to rychle. Nová stáj vyrostla cobydup a Ellie tak mohla brzy na svět přivést nového člena ranče. 

Z počátku to vypadalo, že bude pro malé hříbě chůze problém. Slabé třesoucí se nožičky naznačovaly pád, ale nějakým způsobem k němu naštěstí nikdy nedošlo. Alexis se společně se zvířecí maminkou o drobečka dobře starala, naučila ho jíst pevnou stravu a věnovala mu spoustu a spoustu lásky. Jaká škoda, že hříbě vypadá jako přesná kopie buď své matky, nebo otce. Z druhého rodiče bohužel nic zachováno nikdy není. To naštěstí neubírá na roztomilosti tohoto malého, neposedného a vratkého stvoření.

Alexis postupně odškrtala svůj seznam cílů a její ranč se začal měnit v domov. Ne jen pro ni, ale hlavně pro koně, kteří s ní žijí spokojený život.

Ačkoliv se může nový dodatek zdát velmi úzce zaměřený, nabídne nespočet hodin, které strávíte prozkoumáváním tohoto velkého a prostorného světa naprosto uzpůsobeného jízdě na koni. Na každém rohu narazíte na tréninkové vybavení, všude roste prérijní tráva určená ke konzumaci novými zvířaty, ale i jako zdroj zajímavých předmětů, které v ní při její sklizni můžete najít. Od semínek, až po nektar.

Svět jako takový skrývá spoustu pěkných zákoutí i záhad a tajemství. Příjemným překvapením pro mě byl průzkum jeskyně, která se nachází v horní části mapy sousedství. S vaším simíkem ji procházíte stylem dungeon crawleru. Opět se bohužel jedná o králičí noru, jak už je v The Sims u jeskyní klasikou, simíka vidíte vlézt dovnitř a jenom bůh ví, co se tam fyzicky odehrává, ale vše je popsáno alespoň textově. Při procházení bojujete s různými tvory a musíte vyřešit drobné a ne příliš těžké hádanky. Rozhodně je to pěkné zpestření.

Chestnut Ridge má co nabídnout a radost budou mít hlavně stavitelé. Těšit se můžete na téma divokého západu, ať už v oblečení nebo v nábytku, díky kterému váš dům dostane ten správný šmrnc a vzhled. Prvky stavby jsou na míru dělané pro stavbu ranče, stájí, stodol a podobných staveb, to ale neznamená, že je nelze využít i jinak. Nábytek se skvěle hodí třeba i ke stavbě chaty v horách, chaloupky na samotě u lesa, nebo třeba domu vaší milované babičky. Simíci mohou získat dvě nové vlastnosti a pokořit dvě tematické aspirace zaměřené na činnosti z nového dodatku, které jsou netradičně formou spíše dlouhodobého cíle než jednotlivých menších milníků v několika úrovních.

Oproti koním z předchozího dílu je vidět pokrok v animaci i chování. Téměř vše působí naprosto dokonale a přirozeně. Velmi mile mě také překvapily interakce jak mezi koňmi, tak dalšími zvířaty, ať už s kozami a ovcemi nebo s kočkami a psy. Nově na koních mohou jezdit také děti. Tvůrci se na detaily koní zaměřili tak důkladně, že je naprosto přesné i koňské čůrání. Ne nedělám si srandu, prostě klisna zvedá ocas a hřebec čůrá dopředu pod sebe. No není to naprosto boží? Musím také vypíchnout, že tentokrát jsem byla velmi mile překvapena, když na mě po instalaci dodatku vyběhla tabulka o zpřístupnění bonusového obsahu. Skoro jsem z toho spadla ze židle! Konečně jsem se po těch letech dočkala bez doprošování se na podpoře!

Tito majestátní tvorové jsou příjemným zpestřením a péče o ně je poměrně náročná, hlavně ve spojení s dalšími prvky dodatku, takže budete mít pořád co dělat. Bohužel tato náročná péče občas vyvíjí pocit repetitivnosti, protože jste nucení se o ně opravdu každodenně starat a věnovat jim pozornost. To vám naštěstí mohou ulehčit pomocníci, které lze najmout.

Bohužel kůň je velké zvíře, a proto je potřeba mu uzpůsobit i prostory. Nejednou se mi s menšími stájemi stávalo, že koně měli kolizi s texturou – se zdmi i s objekty. Párkrát to způsobilo zaseknutí zvířete, a pokud nedošlo k resetu koně, případně restartu hry, koně vám odebrali pro zanedbání péče.

Zklamání ve mně také vyvolaly závody. Trailer naznačoval, že bude možné simíky při závodech sledovat, což bohužel není pravda. Nebylo to sice jednoznačné, ale přímo ve hře jsou závody pouze králičí nora. Simík prostě vejde dovnitř a závod se odehrává někde na pozadí hry. Po jeho skončení vás čeká tabulka s výsledkem soutěže. Útěchou může být hojné zastoupení závodů v různých obtížnostech nebo disciplínách, které se opírají o v realitě existující soutěže. Každá z nich vyžaduje jiné dovednosti koně, které je potřeba vytrénovat a samozřejmě je zde požadavek i na jisté dovednosti jezdce.

Příjemné pro mě bylo, že již od startu byl Koňský ranč oproti předchozím dodatků alespoň u mě bez nějakých závažnějších chyb. V komunitě jsem sledovala pár modelových deformací a také nekompatibilitu s některými světy z jiných rozšíření, protože například na Sulani – což je svět z dodatku Život na ostrově – koně jezdí po vodě anebo pod ní. Někdy zase zvolili trasu skrze textury hor, což působilo opravdu komicky. Jako vždy je velkým negativem cena, ale celkově můžu říct, že přes moje nízké očekávání mě dokázal zabavit na dost dlouhou dobu, proto ho můžu doporučit všem, komu se tematicky alespoň trochu zamlouvá.

Pssst. Pssst. Ještě tu jsem a mám pro vás jeden tip. Pokud vám selže plán s vyděláváním peněz pomocí prodeje nektaru a koňských závodů, dost dobře se dá vydělat i na prodávání koňských koblížků. Však víte co myslím ne?