Někdo by řekl, že číst knihy je zbytečné. Jiní by mohli tvrdit, že se v nich skrývá mnohem více, než se zdá. Pro dnešní mladou generaci je ale složité tuhle přidanou hodnotu najít, objevit, uchopit a užít si ji. A pak tu máme vývojáře ze studia Charles Games, kteří dokáží přetavit těžká témata a naservírovat je hráčům tak dokonale, že příběh hltají plnými doušky. Po duševně náročných historických hrách jako jsou Atentát 1942, Svoboda 1945: Liberation nebo Train to Sachsenhausen přichází Playing Kafka. Tenhle titul vychází ze tří děl od Franze Kafky, a to Proces, Dopis otci a Zámek. Hned zkraje můžeme říct, že ačkoliv herní provedení je poměrně jednoduché, pocit, jenž v průběhu procházení příběhu zažijete, se vás bude držet ještě několik dní po dokončení. A i potom budete mít stále několik otázek.

Playing Kafka je hra, kterou si dokážete užít nejen na počítači, ale i na vašich mobilních zařízeních. Grafika je sice jednoduchá, ale jedná se v podstatě o point-and-click adventuru, v níž musíte rozhodovat mezi několika možnostmi. Postupně se ponoříte do třech různých příběhů, jež se inspirovaly díly Franze Kafky, a vše dostanete v zajímavém animovaném kabátku, který dokáže snadno sklouznout do surrealistického pojetí světa.

Velmi rychle si při procházení prvního z příběhů – Proces – uvědomíte, že ačkoliv vaše pravda je správná, pro jiné je to nepřekonatelný hřích, který je potřeba potrestat. Ale proč a za co jste potrestaní? Za minulost, přítomnost, budoucnost? Další část, Dopis otci, vás donutí se zamyslet nad hodnotou života, lásky a rodiny. Jak velkolepě rodič dokáže působit, a i přes veškerou snahu dokáže tahle láska dítě rozdrtit a ovlivnit. Každé písmeno, slovo i řádka v tomto případě váží stejně jako samotné činy.

V posledním ze tří příběhů, Zámek, budete po určitou dobu lehce zmatení. Hlavní postava Zeměměřič K. je povolán do místního zámku, ale navzdory rozkazu se potkává jen s vlivem úřadů. Proč je zde, co tu dělá, jaký je jeho cíl? Těžko říct, ani vaše postava to vlastně neví. Příběh občas působí uspěchaně a odpověď na tyhle otázky budete nacházet jen horko těžko. Na co ale narazíte, je bezmoc jedince cokoliv udělat vůči velkým pánům a byrokracii ačkoliv děláte vše, co je ve vašich silách.

Rozhodně je potřeba před vývojáři smeknout kloboukem, jelikož je zde vidět obrovská snaha převést složité myšlenky z Kafkových děl do stravitelnějšího formátu. Nerealistická grafika, která se po většinu času skládá spíše z různých polygonů, je minimalistická a uspokojující. Dokonalý kontrast k těžkým tématům příběhů. Občas se zaseknete u toho, co vlastně máte dělat, protože se budete usmívat nad maličkostmi. Vážnost situace například narušuje komické kopání postaviček, které musíte čapnout a přetáhnout na věc. Tím spustíte další část konverzace, případně animaci.

Jelikož se jedná o příběhovou hru, existuje zde několik různých dialogů, odpovědí a pár akcí, které dokážete vyvolat. Díky tomu lze jednotlivé příběhy hrát víckrát, objevovat další možnosti a možná najít tu nejideálnější cestu, jak se dostat z nepřízně osudu. Co zde lehce zamrzí, je fakt, že jde o poměrně dost přímočarou hru a nedovolí vám interagovat s více objekty v jedné scéně nebo opakovaně. Často budete procházet různými místnostmi jen proto, abyste mohli kliknout na jednu věc. Zbytek prostor je nevyužitý a leží smutně ladem. Příjemnou výjimku tvoří škola, kde se budete muset proklikat přes zajímavou sekvenci vyhazování pomocníků na mráz. A ti neváhají a vrací se třeba i kamny.

Jestli je tady ale něco, co nasazuje všemu třešničku na dort, tak je to hudební zážitek. Samotná hra vás vyzve k tomu, abyste použili sluchátka. A my vám je doporučíme taktéž. Hudební podkres a práce se zvuky je tady více než skvělá. Hudba dokáže skvěle navodit tíživou atmosféru a nepůsobí rušivě. Jednotlivé zvuky jsou umě zasazené do scény a dokáží vás vtáhnout do příběhu. Co ale potěší nejvíce, je český dabing. Už jenom jeho samotná existence je osvěžující, ale slyšet můžeme i hlasy Jaroslava Plesla nebo Davida Novotného, kteří odvedli skvělou práci.

Jednotlivé příběhy skvěle odsýpají a nudit se rozhodně nebudete. Ve hře můžete strávit třeba jen 30 minut, nebo i 4 hodiny. Studio Charles Games dokázalo opět něco úžasného. Představit těžké a hutné myšlenky v něčem, co nejen, že si každý užije, ale donutí hráče přemýšlet nad tím, co dělá nebo má udělat. Jaké dopady bude mít jeho čin za 5 let? A co se asi stane v předvečer jeho 31. narozenin? Jedno je ale jisté. Ať už hru projdete jednou nebo pětkrát, pokaždé získáte něco navíc díky různým diagolům, které odkrývají další informace a tajemství. Krásným bonusem je fakt, že Playing Kafka si lze zahrát zdarma a my vám tenhle kousek vřele doporučujeme.

Záleží jen na vás, kolik informací chcete z příběhu dostat a jakým směrem se chcete ubírat. Určitá otevřenost konce je velmi vítaná a ani vám nebude připadat, že zde váš příběh končí. Ba naopak. Ten váš je potřeba teprve napsat, ale jakou cestou se rozhodnete vydat?