Recenze · Playing Kafka · v úterý 28. 5. 2024 18:37
Česká hra Playing Kafka vám přinese více otázek než odpovědí
Někdo by řekl, že číst knihy je zbytečné. Jiní by mohli tvrdit, že se v nich skrývá mnohem více, než se zdá. Pro dnešní mladou generaci je ale složité tuhle přidanou hodnotu najít, objevit, uchopit a užít si ji. A pak tu máme vývojáře ze studia Charles Games, kteří dokáží přetavit těžká témata a naservírovat je hráčům tak dokonale, že příběh hltají plnými doušky. Po duševně náročných historických hrách jako jsou Atentát 1942, Svoboda 1945: Liberation nebo Train to Sachsenhausen přichází Playing Kafka. Tenhle titul vychází ze tří děl od Franze Kafky, a to Proces, Dopis otci a Zámek. Hned zkraje můžeme říct, že ačkoliv herní provedení je poměrně jednoduché, pocit, jenž v průběhu procházení příběhu zažijete, se vás bude držet ještě několik dní po dokončení. A i potom budete mít stále několik otázek.
Zdroj: Charles GamesSvoboda 1945: Liberation
Playing Kafka je hra, kterou si dokážete užít nejen na počítači, ale i na vašich mobilních zařízeních. Grafika je sice jednoduchá, ale jedná se v podstatě o point-and-click adventuru, v níž musíte rozhodovat mezi několika možnostmi. Postupně se ponoříte do třech různých příběhů, jež se inspirovaly díly Franze Kafky, a vše dostanete v zajímavém animovaném kabátku, který dokáže snadno sklouznout do surrealistického pojetí světa.
Velmi rychle si při procházení prvního z příběhů – Proces – uvědomíte, že ačkoliv vaše pravda je správná, pro jiné je to nepřekonatelný hřích, který je potřeba potrestat. Ale proč a za co jste potrestaní? Za minulost, přítomnost, budoucnost? Další část, Dopis otci, vás donutí se zamyslet nad hodnotou života, lásky a rodiny. Jak velkolepě rodič dokáže působit, a i přes veškerou snahu dokáže tahle láska dítě rozdrtit a ovlivnit. Každé písmeno, slovo i řádka v tomto případě váží stejně jako samotné činy.
V posledním ze tří příběhů, Zámek, budete po určitou dobu lehce zmatení. Hlavní postava Zeměměřič K. je povolán do místního zámku, ale navzdory rozkazu se potkává jen s vlivem úřadů. Proč je zde, co tu dělá, jaký je jeho cíl? Těžko říct, ani vaše postava to vlastně neví. Příběh občas působí uspěchaně a odpověď na tyhle otázky budete nacházet jen horko těžko. Na co ale narazíte, je bezmoc jedince cokoliv udělat vůči velkým pánům a byrokracii ačkoliv děláte vše, co je ve vašich silách.
Rozhodně je potřeba před vývojáři smeknout kloboukem, jelikož je zde vidět obrovská snaha převést složité myšlenky z Kafkových děl do stravitelnějšího formátu. Nerealistická grafika, která se po většinu času skládá spíše z různých polygonů, je minimalistická a uspokojující. Dokonalý kontrast k těžkým tématům příběhů. Občas se zaseknete u toho, co vlastně máte dělat, protože se budete usmívat nad maličkostmi. Vážnost situace například narušuje komické kopání postaviček, které musíte čapnout a přetáhnout na věc. Tím spustíte další část konverzace, případně animaci.
Zdroj: MicrosoftNa Android a iOS vyšla strategie Age of Empires. Hráči nejsou moc nadšeni
Jelikož se jedná o příběhovou hru, existuje zde několik různých dialogů, odpovědí a pár akcí, které dokážete vyvolat. Díky tomu lze jednotlivé příběhy hrát víckrát, objevovat další možnosti a možná najít tu nejideálnější cestu, jak se dostat z nepřízně osudu. Co zde lehce zamrzí, je fakt, že jde o poměrně dost přímočarou hru a nedovolí vám interagovat s více objekty v jedné scéně nebo opakovaně. Často budete procházet různými místnostmi jen proto, abyste mohli kliknout na jednu věc. Zbytek prostor je nevyužitý a leží smutně ladem. Příjemnou výjimku tvoří škola, kde se budete muset proklikat přes zajímavou sekvenci vyhazování pomocníků na mráz. A ti neváhají a vrací se třeba i kamny.
Jestli je tady ale něco, co nasazuje všemu třešničku na dort, tak je to hudební zážitek. Samotná hra vás vyzve k tomu, abyste použili sluchátka. A my vám je doporučíme taktéž. Hudební podkres a práce se zvuky je tady více než skvělá. Hudba dokáže skvěle navodit tíživou atmosféru a nepůsobí rušivě. Jednotlivé zvuky jsou umě zasazené do scény a dokáží vás vtáhnout do příběhu. Co ale potěší nejvíce, je český dabing. Už jenom jeho samotná existence je osvěžující, ale slyšet můžeme i hlasy Jaroslava Plesla nebo Davida Novotného, kteří odvedli skvělou práci.
Jednotlivé příběhy skvěle odsýpají a nudit se rozhodně nebudete. Ve hře můžete strávit třeba jen 30 minut, nebo i 4 hodiny. Studio Charles Games dokázalo opět něco úžasného. Představit těžké a hutné myšlenky v něčem, co nejen, že si každý užije, ale donutí hráče přemýšlet nad tím, co dělá nebo má udělat. Jaké dopady bude mít jeho čin za 5 let? A co se asi stane v předvečer jeho 31. narozenin? Jedno je ale jisté. Ať už hru projdete jednou nebo pětkrát, pokaždé získáte něco navíc díky různým diagolům, které odkrývají další informace a tajemství. Krásným bonusem je fakt, že Playing Kafka si lze zahrát zdarma a my vám tenhle kousek vřele doporučujeme.
Záleží jen na vás, kolik informací chcete z příběhu dostat a jakým směrem se chcete ubírat. Určitá otevřenost konce je velmi vítaná a ani vám nebude připadat, že zde váš příběh končí. Ba naopak. Ten váš je potřeba teprve napsat, ale jakou cestou se rozhodnete vydat?
Verdikt
Studio Charles Games je známé pro své netradiční hry, které se nebojí hlubokých témat. Playing Kafka se k těmto dílům může opět zařadit. Ačkoliv každý člověk bude mít z průchodu jiné pocity, všichni si budou odnášet tíživý pocit těžkých myšlenek, které Kafka ve svých dílech využívá. Příběh dokážete ovlivnit, ale jen lehce. Stále se budete sami sebe ptát, co jste udělali špatně, co jste mohli udělat lépe a jak to všechno vlastně skončí? Hudební doprovod zážitek ještě více umocní a český dabing tomu všemu dodává pomyslnou korunu.
Odznaky
- Těžké myšlenky ve stravitelném formátu
- Český dabing
- Příjemné tempo příběhu
- Chybí interakce s okolím
- Dá se odehrát velmi rychle
- Některé myšlenky bez hlubšího zamyšlení nevyzní