Obě velké firmy na trhu grafických karet, NVIDIA a AMD, mají problémy s naplněním poptávky. Zvýšení hodnoty bitcoinu na více než trojnásobek povede k větším nákupům od jeho „těžitelů“.

Přečtěte si také: Jaký hardware používají PC hráči?

Nejznámější virtuální měna bitcoin se v průběhu minulého roku držela docela stabilně kolem deseti tisíc dolarů, od října/októbera ale poměrně rapidně roste. Nedávno však bitcoin překonal hranici třiceti tisíc dolarů. S rostoucí hodnotou je pochopitelně „jednodušší“ zbohatnout, a tak se do „těžby“ bitcoinu teď pouští spousta lidí.

Grafická kartaProfit za denČas do splacení investice
GeForce RTX 3090 (35 000 Kč)225 Kč150 dní
RTX 3080 (16 000 Kč)186 Kč85 dní
RTX 3060Ti113 Kč80 dní
Radeon RX 5700 (8 000 Kč)100 Kč79 dní

Grafické karty jsou v čechách méně dostupné a dražší, data se vztahují na USA. Celá tabulka zde.

Z tabulky výše jde vidět, že není až tak složité zaplatit původní investici i do tří měsíců, této příležitosti se pak pravděpodobně chopí spousta lidí. Kvůli větší poptávce bude logicky karet méně, pravděpodobně to tedy ještě oddálí dobu, kdy v České republice a na Slovensku nebude problém sehnat novou generaci karet za rozumnou cenu.

Karty je v současnosti obtížné sehnat, AMD ani NVIDIA nedokážou vyprodukovat dostatečné množství grafik. Nedostatek momentálně mimochodem hlásí i nová generace konzolí.