Agrese, nadávání a toxické chování jsou běžným problémem v herních komunitách. S nadávkami nebo nevhodným chování se ve hře setkal snad každý hráč. Microsoft se rozhodl jednat a připravuje nastavení textového filtru, a dokonce i filtry hlasového chatu.

Americká společnost chce dát hráčům větší kontrolu nad tím, jaké druhy zpráv dostávají, což jde ruku v ruce s lepší rodičovskou kontrolou a snížením obtěžování a šikany na internetu.

První uživatelé budou mít možnost testovat textové filtry již během aktuálního měsíce na Xboxu One. Připraveny pro ně budou čtyři úrovně filtrů: Friendly, Medium, Mature a Unfiltered. První jmenovaný filtr je nejvyšší úrovně a zahrnuje většinu nadávek a nevhodných slov, které by hráči nebo rodiče považovali za vulgární. Střední filtr některá mírnější slova pouští, zatímco filtr pro dospělé zachytí jen opravdu ty nejtvrdší nevhodná slova, zejména útoky založené na rase, pohlaví a národnosti. Pokud vám podobné filtry vadí, nastavíte si Unfiltered a budete bez filtru. Pokud ale hrajete na dětském účtu, budete mít automaticky nastaven Friendly filtr.

Když vám po zapnutí filtru dorazí zpráva s nevhodným obsahem, budete na to upozorněni a dospělí se mohou rozhodnout, že si zprávu přečtou. Filtry bude možné nastavit nejen pro zprávy, ale také pro profily, kluby a aktivity.

Později by Microsoft rád filtry rozšířil i do hlasového chatu za pomoci některé z technologií a umělé inteligence. Když se to podaří, může nevhodná slova rovnou vypínat stejně jako v televizi. Je ale bez pochyb, že vývoj takové metody bude ještě dlouho trvat a bude nejprve určen pro angličtinu.