Uznávám, že jsem se, asi jako každý v posledních letech, nechal zlákat platformou AMD a jejich chipletovou architekturou Ryzen. AMD se podařilo zvýšit počet jader, takt, rychlost sběrnice a přinést velkou sílu za dobrou cenu. Najednou se lidem zase vyplatilo upgradovat, a díky tomu se posunul i celý herní průmysl.

Intel od uvedení Ryzenu pracoval na své vlastní nové architektuře, která vychází z podobného principu jako chiplety. Nicméně Intel zvolil „dlaždicovou“ strategii. A dnešním dnem tak pokládá základy, stejně jako to udělal Ryzen před lety, nové řadě procesorů, které mají dobýt svět.

Sbohem označení Intel Core i5, i7 nebo i9. Řada procesorů Arrow Lake se označuje jako Intel Core Ultra. Nejslabší verze nabízí 14 jader, zatímco ta nejsilnější jich má 24. Dnes budeme zkoušet takovou „zlatou střední cestu“, tedy Intel Core Ultra 7 265K, 20jádrový procesor bez HyperThreadingu, zato s takovou silou, že si má poradit s aktuálně dostupnými procesory.

Intel tvrdí, že je nový procesor o 15 % silnější než zmínění konkurenti, a ještě aby toho nebylo málo, tak i úspornější. Konečně se někdo zabývá spotřebou a zahříváním!

Než se ale dostaneme ke grafům, datům a obecně důkazům, zda nás čeká další procesorová revoluce, musíme začít od začátku. Jako vždy, cesta k novému počítači je lehce komplexnější... nebýt našeho technologického partnera ASUS, vůbec bychom nemohli nový procesor otestovat.

Právě ASUS nám zařídil hlavní komponenty. Včetně procesoru, který nám nejen zaslal, ale také dodal důležitou základní desku ještě před samotným uvedením procesoru na trh.

NENÍ NAD STAVBU NOVÉHO PC

Komponenty jsou to parádní. A taky dost prémiové. Začněme základní deskou. ASUS ROG Maximus Z890 Hero má všechno, na co si jen vzpomenete: 6x M.2 slotů, přičemž jeden má podporu PCI Express 5 a zbytek PCI Express 4. Sloty mají podporu Q-Latch pro jejich snadné uchycení, takže nepotřebujete šroubovák, a hlavní modul má dokonce Q-Slide, který se přizpůsobí velikosti NVMe disku, a systém držení Q-Release. Q v tomto případě znamená zkratku pro Quick. A rychlá instalace to tedy byla, to potvrzuji.

Nejen na tuhle desku právě probíhá nákupní akce CashBack, kdy můžete nějakou část peněz z vašeho nákupu získat zpět.

Od našeho dalšího partnera, SAMSUNGU, jsme dostali nový 1TB Samsung NVMe 990 PRO, a to ve verzi bez chladiče, i když v obchodech seženete i verzi s chladičem.

PCIe slot pro grafickou kartu má rovněž speciální systém Q-Release, takže už žádné složité hmatání po zajišťovacím zobáčku – grafiku jednoduše „nakloníte, jemně zatlačíte“ a celý slot ji uvolní. Geniální pro rychlou výměnu grafik. Ale pokud jste jako já, tak ji tam jednou strčíte a pak šetříte několik let na další. My jsme si sehnali ASUS RTX 4080 SUPER ve verzi ProArt.

Abych nezapomněl, tak základní deska má technologii NitroPath, která zvyšuje rychlost RAM modulů díky lepší kvalitě signálu a bezpečnějšímu taktování. Došlo i k výraznému posílení slotů, jsou robustnější a pevněji připevněné. Tyto DDR5 sloty mají podporu až 192 GB RAM a taktu 10 000 megatransferů za sekundu.

Na tyto rychlosti se dostává nový typ RAM pamětí označený jako CUDIMM. My jsme dostali na vyzkoušení nebinární G.SKILL TRIDENT 8200MT/s kit s 48 GB RAM. Jejich základní takt je 4000 MT/s, ale po nastavení správného profilu v BIOSu jsme se dostali na mnohem vyšší hodnoty.

CUDIMM v tomto případě označuje typ modulu, který zajišťuje lepší integritu signálu – mají totiž svůj vlastní taktovací ovladač přímo na DIMM modulu. Protože o časování nerozhoduje jen deska, ale i samotné RAMky, což zlepšuje stabilitu, můžeme dosáhnout vyšších pracovních frekvencí a tím i vyšší rychlosti. CUDIMMky jsou mimochodem kompatibilní s jakoukoli deskou, která podporuje UDIMM – tedy RAMky s 288pinovým konektorem – ale stále potřebujete podporu ze strany BIOSu.

ROG Ryujin III 360 ARGB Extreme je opravdu skvělé chlazení. Možná je dokonce pro Intel Core Ultra lepší, než kdy mohlo být. Jednak je příjemně tiché díky větrákům...

Můžeme mimochodem pochválit toho, kdo vymyslel bezdrátové propojení větráků? Je to naprosto geniální! A chci to od teď všude!

Navíc má chlazení krásnou obrazovku s obnovovací frekvencí 60 Hz! Animace tak konečně vypadají plynule, bez sekání. Jedná se o kosmetický detail, ale pro spoustu lidí velmi důležitý. Místo GIFů (nebo džifů, pokud to tak preferujete) si ale můžete nechat zobrazit zajímavé informace, jako je teplota procesoru, aktuální vytížení systémů nebo jiné pro vás důležité senzory.

Intel Core Ultra 7 265K jsem testoval s lehkým přetaktováním na 5,2 GHz – a to ještě ne na všech jádrech. Intel už nějakou dobu dělí procesor na E-Core a P-Core, přičemž Performance jádra (P-Core) jsou určená pro složitější instrukce a úlohy. Efficient jádra (E-Core) se starají o méně náročné úlohy a zajišťují svižnost systému. Když ale přijde na syntetické nebo herní testy, každé jádro přispívá svým dílem!

TESTY

Aby vám čísla něco řekla, přidal jsem ke grafům kontext v podobě porovnání všech testů s dalšími sestavami. Jednak s procesorem Intel Core i9-9900KS, což je velmi oblíbený model, dále s AMD Ryzen 9 7900X a také AMD Ryzen 5 5500. Je důležité říct, že všechny zmíněné procesory jsou vzájemně neporovnatelné, takže argument, že testuju proti sobě Davida a Goliáše, platí.

Nicméně, co se týče ceny, tam už to tak neplatí! Hlavně Ryzen 7900X a Ryzen 9950X se pohybují cenově kolem 15 tisíc korun, zatímco dnes testovaný Intel Core Ultra 7 stojí přibližně 12 tisíc. Takže také hodnotíme poměr cena/výkon.

Moje testy nemají být „fér“, jde jen o orientační přehled o výkonu procesoru. Všechny sestavy mají stejnou grafickou kartu RTX 4080 Super, takže výpočty omezené grafickou kartou jsou relevantní ve všech případech – až na jednu výjimku u sestavy s Ryzen 5, kde procesor nedokáže plně využít potenciál karty RTX 4080 Super.

Samozřejmě by bylo nejlepší proti Core Ultra postavit Ryzen 9000X3D, ale ten dorazí až 7. listopadu.

Novější DEMO 3D MARKu, Steel Nomad, v testu získalo krásných 6594 bodů, což oproti Ryzen 9 7900X tvoří rozdíl skoro 40 %! TIME SPY je na tom také neskutečně dobře – kdybych do té sestavy vložil RTX 4090, možná bych soutěžil o první místo v žebříčku. 26 141 bodů oproti 18 000 bodům už je docela znatelný rozdíl.

Výkon v CINEBENCH nám dává jen orientační přehled o produktivitě procesoru. Je jasné, že výkon má, ale jak ho využije Windows, jednotlivé programy a hry, to už záleží na vývojářích.

Intel sám zmiňuje, že nový procesor ne vždy dosáhne vyloženě „lepších herních“ výsledků. Protože je procesor zaměřen nejen na výkon, ale i na efektivitu, dochází jen k malému navýšení FPS - zda-li vůbec. Nejnovější verze Shadow of the Tomb Raider dosáhla na 4K Ultra krásných 159 FPS, nejblíže tomu byl jak Ryzen 9, tak Intel Core i9 s 143 FPS.

Bylo jasné, že jsem musel najít hru, která je hodně vázaná na CPU. A částečně jsem našel. Alan Wake 2 je opravdu náročná hra. Na nové sestavě jsem udržel na 4K Ultra s Raytracingem při nativním rozlišení krásných 25–30 FPS, což bylo stále hratelné. To se nedá říct o Ryzen 9, kde jsem získal 17 FPS, a i9 9900KS zvládla jen 15 FPS.

Cyberpunk jsme testovali bez DLSS, v nativním rozlišení – benchmark dosáhl na pěkné hodnoty, které bych od moderního CPU s dobrou grafickou kartou čekal: 27 FPS ve 4K, 55 ve QHD. Samozřejmě se zapnutím DLSS nebo FSR jsou ty hodnoty klidně i ve stovkách, ale já se snažil dostat procesor na hranice možností. Hlavně aby makal, ne aby za něj vše udělala AI.

Hry tedy běží skvěle, ale pokud máte jednu z posledních řad procesorů i7, i9 nebo Ryzen 9, kvůli těmto FPS byste asi nutně na nový Intel přecházet nemuseli. Mnoho výkonu navíc nedostanete.

A CO PRODUKTIVITA?

Jenže jakmile se podíváme na produktivitu, může to vypadat trochu jinak. Například takhle hladce se mi s Photoshopem dlouho nepracovalo. Udělal jsem hned dvě náhledovky pro naše videa – žádné glitche, probliky, a plátno reagovalo rychle. Velký rozdíl od mého MacBooku nebo pracovní stanice s Ryzenem, kde se tento kus softwaru neskutečně hryže.

Skvěle taky funguje Unreal Engine. Snadno si lze představit, že bych tuto sestavu začal okamžitě používat pro vývoj high-endové hry.

Musím pochválit ASUS za bezproblémovou softwarovou podporu. ASUS má nový design aktualizace ovladačů. Armoury Crate opět slouží ke kompletnímu nastavení barev RGB periférií, přetaktování procesoru i sledování senzorů desky.

UEFI BIOS má nyní standardní FULL HD rozlišení, což je taky příjemné. Snaží se na jednom místě nabídnout nastavení i pro naprosté nováčky, aby se nebáli sáhnout po přetaktování. Protože tím přidáte pár FPS nebo bodíků navíc.

CO SE DĚJE S AI?

Nejdůležitější je ale celková hodnota platformy a její budoucnost. Osobně budu asi největší kritik AI modulu, protože NPU jednotky, které jsou na procesoru, mi zatím přijdou jako nepovedený vtip. Ale možná jsem jen hloupý a někdo chytřejší mi to třeba lépe vysvětlí v komentářích, proč bych se o NPU měl opravdu zajímat.

Spousta funkcí je v režimu „coming soon“ – ať už od ASUSu, který by vám časem měl poradit, jak správně taktovat, nebo od Microsoftu, který i přes přítomnost NPU stále vysílá svého Copilota v cloudu. Ať jsem se snažil jakkoliv, nedokázal jsem NPU jednotky využít nebo zapojit. Myslel jsem, že třeba GeekBench AI to zvládne, ale ne.

ZÁVĚREČNÁ SLOVA

Pokud máte počítač, který jste řadu let neupgradovali, například zmíněný i9 9900KS, který osobně stále považuju za skvělý procesor i dnes, z upgradu na nový Intel můžete i tak profitovat. Možná nezískáte tolik FPS ve hrách, ale dostanete nižší spotřebu, rychlejší produktivitu a tím pádem i lepší reakční časy – u některých her to přidá i více než 5 nebo 10 FPS.

Na druhou stranu, pokud máte novější Ryzen, není nutné hned teď přecházet na Intel Core Ultra a investovat. Minimálně ne jen kvůli hrám. Tímto dnem Intel položil dlaždicové základy, na kterých bude stavět. AMD také trvalo pár let, než si jejich Ryzen "sedl" a vychytali většinu much. I když Intel má teď podle mě méně problémů, než měl Ryzen na začátku, dokážu si představit, jak hustá bude série 300.

Moc děkujeme ASUSu a Intelu za komponenty a možnost otestovat nový Intel Core Ultra 7 spolu s tak prémiovou sadou hardwaru. Co si myslíte o výkonu celé sestavy vy? Uvažujete nad upgradem stejně jako já? Šli byste do toho hned, nebo budete vyčkávat?