Tvůrci povedených adventur Machinarium, Chuchel či Creaks si při vývoji kartonové antiutopie Phonopolis vzpomněli na svou téměř pět let starou hru Pilgrims a vydali ji samostatně pro zařízení s operačními systémy iOS, iPadOS a Android. Dříve bylo nelineární dobrodružství dostupné v předplatném Apple Arcade, které letos v březnu opustilo.

Pilgrims se odehrávají v kulisách malebného království, inspirovaném klasickými středoevropskými a východoevropskými pohádkami. V hlavních rolích se představují Tulák, Babka, Loupežník a Čert, na hradě pak sídlí král s princeznou a v rybníku hledejte vodníka. Pro česky a slovensky mluvící hráče mají Pilgrims v rukávu jeden zvláštní trumf v podobě desítek humorných hlášek, které vznikly z improvizace herců při nahrávání hlasů. Hlášky si ostatně můžete vychutnat i v rámci samostatné webové aplikace.

Prvotní myšlenka pro Pilgrims se urodila z „lovecké“ karetní minihry v úvodní části staršího titulu od Amanita Design, hry Samorost 3. V té šlo o rozluštění hádanky skrze experimentování s interakcí různých karet, přičemž i nesprávné řešení hráče odměnilo alespoň fórkem v podobě vtipné animace. Hra je tak plná nejrůznějších překvapivých situací a je jen na hráči, zda (a jak) je objeví. Od počátku byla designovaná tak, aby se na smartphonech ovládala co nejpohodlněji, a tak hráčům bude ke hraní na smartphonu stačit palec jedné ruky.

Pilgrims má na svědomí tým vedený Jakubem Dvorským, který si tentokrát vzal na starost nejen herní design, ale také celou grafiku. Tu rozpohyboval animátor Václav Blín, hru naprogramoval Michal Berlinger. O hudbu a zvuky se postarala klasická dvojice Tomáš „Floex“ Dvořák a Tomáš ‘Moták’ Dvořák.

V obchodech App Store a Google Play si můžete Pilgrims zdarma stáhnout v podobě krátké úvodní pasáže. Odemknutí celé hry stojí 79 Kč, respektive 2,99 eur.