To, že hra může být zároveň i umělecké dílo, již v minulosti dokázala spousta titulů. Takže si nasadíme headsety a mrkneme společně na Form, počin studia Charm Games, který je po třech letech naportován na PlayStation VR. 

PŘÍBĚH, KTERÝ SE TU ZDÁ BÝT JAKO PÁTÉ KOLO U VOZU

Jako vědec pracující v odlehlé aljašské laboratoři zkoumáte tajemný signál, vycházející ze záhadného objektu, který je ve hře nazván Obelisk. Vydáváváte se tak na poměrně krátkou, ale přesto záživnou cestou skrze vaši mysl. 

Úplný začátek hry je ale ve vaší laboratoři, kde začnete podrobněji Obelisk zkoumat. Zde si vyslechnete několik málo zvukových nahrávek, vhodíte objekt na scanner a ponoříte se do zvláštního prostředí, které spíše připomíná sen. Právě jste odkázáni k řešení několika logických hádanek, které vás doprovází až k samotnému konci hry. 

HLAVOLAM STŘÍDÁ HLAVOLAM...

Čeká vás zde skládání geometrických tvarů, zatahování za různé páky, posouvání s posuvníky i hra se světlem. Nejedná se ale o nic, co by se hráči muselo příčit. Každý jeden puzzle je doslova umělecké dílo, které je doprovázelo úžasnými vizuálními i zvukovými efekty. Po jejich vyřešení tedy máte doslova pocit, že jste právě dokončili něco úžasného, něco velkolepého! A myslím si, že nepřeháním, když stojím za tím, aby tohle mělo vlastní porno kategorii.

Skládačky přitom nejsou vůbec těžké, a hlavně jsou intuitivní. Není tedy potřeba žádná předchozí znalost nějakého hlavolamu ani zde neexistuje nic, u čeho byste se zasekli na dlouhé hodiny. Naopak. Pokud zvládáte logické uvažování, po interakci s okolím stačí několik sekund na pochopení celého postupu.

Při odehrání celé hry mi ale stále vrtá hlavou příběh, který je do hry zasazen. Působí totiž úplně zmatečně a úplně mi nedochází, co jsem vlastně vyřešil. Nakonec si říkám, jestli by náhodou nebylo lepší celý příběh prostě vypustit a odnést si jen zážitek z dobře propracovaných hlavolamů, o který tu v první řadě jde. 

Co se týče hratelnosti, zdá se, že vývojářům se povedlo vychytat vše na jedničku. Otáčet objekty jde plynule, vaše virtuální ruce se nikde nezasekávají, na všechno se dá pohodlně dosáhnout a co víc, celou hru klidně odehrajete v sedě na gauči.

Zápory na této hře se hledají jen velmi obtížně, snad jsem byl jen smutný z herní doby, která se pohybuje kolem jedné hodiny. Jedná se tak o skutečně velmi krátkou hru, která ale využívá VR headset naplno. K dispozici je jak na PlayStation VR, tak i na ostatní PC řešení, jako HTC Vive, Valve Index nebo Oculus. 

A NA ZÁVĚR HODNOCENÍ!

Pokud vlastníte VR headset, je Form něco, co by rozhodně nemělo ve vaší sbírce her chybět. Sice si užijete poměrně krátkou, za to kvalitní porci zábavy, i když zrovna třeba nepoberete příběh. To však bodovému hodnocení ublížilo jen minimálně, takže za mě krásná osmička! Mimo jiné se těším na to, jestli někdy v budoucnu udělají druhý díl.