Herní pamětníci si jistě vzpomenou na první dva díly série Fallout, které se od novějších her ze série značně liší. Do jejich časů nás vrací vývojáři ze studia Dark Crystal Games se svou hrou Encased. Toto izometrické RPG se silným důrazem na příběh a rozvoj postavy od vás bude vyžadovat nejen taktické myšlení, ale především pořádnou porci soustředění.

Ocitáme se v post-apokalyptickém světě, konkrétně v alternativní minulosti 70. let. Kdesi v poušti se objevuje tzv. Dome. Tajemný obří útvar plný nejrůznějších anomálií a artefaktů. Studená válka se proto na nějakou dobu odkládá, aby mohla nově vytvořená mezinárodní společnost CRONUS toto místo důkladně prozkoumat. Vy se nepřekvapivě ocitnete v roli jednoho z odvážlivců, kteří se právě sem rozhodli vydat. Z Dómu ale není návratu. A ne vše je tak růžové, jak se na první pohled zdá.

Tvůrcům hry se podařilo vytvořit velice silný příběh se zajímavými postavami a světem. Během hraní se zprvu banální zápletka značně zkomplikuje a vy odhalíte nejen tajemství Dómu, ale i to, jak prohnilý je systém, který zde působí. Musím ocenit, že se Encased rozhodlo vyprávění podat velmi netradičním způsobem, a to s pomocí vypravěče a mluvených dialogů postav. Místy jsem si tak připadal, jako bych poslouchal starou rozhlasovou hru, což velmi dobře sedí k době, do které je titul situován. Navíc toto rozhodnutí přispívá k imerzi celého zážitku. Bohužel se ale i zde objevuje nešvar mnoha dalších RPG. Ne všechny konverzace jsou namluveny, a tak se připravte na to, že budete muset číst. A to hodně. Neangličtináři pravděpodobně budou s touto hrou mít velký problém. Vše však naštěstí usnadňuje přehledný quest log, který vám vždy řekne, co se stalo a kam musíte jít dál.

Na začátku hry vás čeká tvorba postavy. Tu si s pomocí editoru můžete poměrně komplexně upravit. Od vlasů, vousů a barvy očí až po základní statistiky. Velmi důležitý je také výběr jednoho z pěti křídel, do kterého se budete specializovat. Bílé křídlo je určeno pro vědce, černé pro vojenské zaměření, stříbrné především manažerům a vůdcům. Inženýry a konstruktéry nejrůznějších technologií zahrnuje modré křídlo. Poslední, oranžové křídlo, patří trestancům, kteří v Dómu pracují, aby se vyhnuli vězení.

Zvolené křídlo může významně ovlivnit některé herní možnosti a situace, jelikož má své výhody, ale zároveň i nevýhody. Sám jsem si vybral bílé křídlo a s překvapením zjistil, že se mi v některých konverzacích odemkly unikátní dialogové možnosti a odpovědi. U předmětů a situací vyžadujících svaly jsem neměl šanci. Minimálně pro prvních několik hodin hry je tak velice důležité promyslet, které z křídel si vyberete. Při vytváření postavy také dostanete body, které musíte rozdělit mezi charakterové atributy jako je charisma, inteligence či síla. Během hry není moc možností tyto atributy měnit, takže se opravdu dobře rozhodněte, do čeho budete body investovat. Já zvolil primárně charisma a inteligenci. Vaši postavu můžete rozšiřovat především za pomoci schopností a perků, které vám přinesou jak aktivní dovednosti, tak i pasivní bonusy. Například odolnost proti radiaci nebo vyšší počet životů.

Možností, kam svou postavu směřovat, je opravdu hodně. Svého hrdinu jsem zaměřil na psioniku, která je v boji velmi užitečná jak na dálku, tak i na blízko. Vy se můžete klidně orientovat na střelné zbraně. To ale není ani zdaleka všechno. Můžete zlepšovat své pilotní dovednosti, které se hodí zejména pro řízení vozidel a obsluhu takzvaných Servoshell Powered Armour, což je zdejší obdoba power armoru z Falloutu. Vylepšené schopnosti medika vám umožní vyrábět vlastní lékárničky a léčit se během boje. Technologické zaměření zase odemyká možnost vyrábět vlastní zbraně a munici. Dovednosti kriminálníka se budou hodit těm, kteří ve hrách rádi páčí zámky. Zkrátka – možností, jak vyprofilovat svou postavu, je opravdu hodně a každý si tu najde to svoje. Málokterá hra vám dá tolik svobody.

Nedílnou součástí hratelnosti je také boj, který funguje na klasickém tahovém principu. Během jednoho kola tedy máte k dispozici určitý počet akčních bodů, za které používáte schopnosti a útočíte. Uvítal jsem i možnost si body schovat pro příští kolo, kdy můžete nepřátele doslova zdecimovat během jednoho tahu. Na výběr máte také volbu obětovat zbývající akční body a zvýšit si tím obranu do vašeho příštího kola. Což se hodí, když proti vám stojí horda nepřátel. Málokdy se stane, že by se boj vyhrával bezhlavým útočením. Vaše strategie je klíčová. Jakožto vědec moje postava celkem rychle umírala, a tak jsem tomu musel přizpůsobit svoji taktiku. Ve hře není problém skupinky nepřátel odlákat a bojovat s nimi po jednom, což byl ostatně i můj případ. Encased totiž nabízí i možnost stealth hraní, které využijete v oblastech zamořených nepřáteli, ale i při průzkumu zakázaných míst. Zorné pole NPC postav a nepřátel je skutečně benevolentní, a tak není větší problém oblastí projít bez povšimnutí. Nicméně je trochu s podivem, že když nepříteli projdu takřka kolem hlavy, nevidí mě. Párkrát se mi ale stalo, že mě nepřátelé zaregistrovali přes ocelovou stěnu. Umělá inteligence tedy není kdovíjak vyspělá, v rámci hry ovšem funguje dostatečně.

Encased není hrou pro sváteční hráče. Věcí, které si musíte hlídat, je opravdu hodně. Nejen dovednosti, statistiky a pasivní efekty, ale i survival prvky, které zastupuje hlad, žízeň a vyčerpanost. Mně osobně přišel tento survival aspekt hry celkem nadbytečný. Vše ale můžete pečlivě sledovat za pomoci přehledného rozhraní. 

Graficky hra vůbec nevypadá špatně. Koridory i otevřené levely jsou velmi pečlivě vymodelované, ocenit také musím částicové efekty a modely postav. Textury zůstávají ostré i při přiblížení, i když místy jsem měl menší problém s jejich donačítáním. Nejedná se ale o nic, co by vám dramaticky kazilo herní zážitek. Herní prostředí jsou velmi pestrá. Dočkáte se tak nejen ocelových měst s futuristickou technikou, ale i temných jeskyní, toxických bažin nebo vyprahlých pouští. 

Na mém notebooku s RTX 3060 jsem neměl nejmenší problém hru rozjet na nejvyšší detaily se stabilní frekvencí snímků. Až na pár propadů FPS je Encased velmi dobře optimalizováno a užijí si jej i majitelé starších strojů. Jedinou překážkou jsou načítací obrazovky, které budete při hraní potkávat velmi často. Zážitek tak rázem ztrácí na plynulosti. 

Největší negativum Encased spatřuji v jeho komplexnosti. Pro některé hráče může být počet herních mechanik a systémů až zastrašující. I já sám jsem měl občas co dělat, abych herní dění uhlídal. Hra od vás prostě vyžaduje sto jednotek vaší pozornosti. Čas od času také působí až příliš zdlouhavě. Projevuje se to zejména u questů, kvůli kterým musíte co chvíli běhat z místa na místo. Skladba úkolů je pak celkem jednotvárná a omezuje se na ohrané přines, dojdi tam a tam, vyčisti oblast od nepřátel… Je ohromná škoda, že hra s tak propracovanými systémy se omezuje jen na základní typy úkolů. Nese to s sebou další neduh většiny RPG her, a sice nezábavný grind. Opět budete sbírat neskutečné množství předmětů, které vám zamoří inventář. Mnohé z nich navíc nijak nevyužijete, maximálně je prodáte u obchodníků. Měny totiž není nazbyt. Místy mě velmi zlobila kamera. Tu si sice můžete všemožně přibližovat a otáčet, ale v menších koridorech jsem měl co dělat, abych viděl, co se kolem mé postavy děje. V cestě mi totiž stála zeď nebo nějaká jiná překážka.

Mimochodem – hlavní linku můžete dohrát za nějakých sedmnáct hodin, ale v Encased lze reálně strávit mnohem více času. Navíc také počítejte s tím, že si jej nezahrajete jen jednou. Možnost začít novou hru se zcela jinou postavou je totiž velice lákavá, nemluvě o mnoha vedlejších úkolech.

Celkově je tedy Encased neskutečně propracovaný titul, který vás bude bavit, pokud mu budete ochotni věnovat dostatek pozornosti a času. Nabízí mnoho zajímavých prvků, nekompromisní hratelnost a netradiční post-apo prostředí s příběhem, který vás bezpochyby zaujme. Škoda jen toho, že místy působí až moc zdlouhavě. Pro milovníky starých klasik se ale bude jednat o nezapomenutelný výlet do minulosti obohacený moderními prvky. Já sám si Encased určitě zahraji ještě několikrát. A to myslím mluví za vše.

Encased si tedy od Indiana odnáší doporučení na krásných osm bodů z deseti.