Rytmická videohra v kombinaci s point and click adventurou. Takto by se ve zkratce dala popsat hříčka Deemo od Taiwanského studia Rayark. 

Z ROKU 2013 AŽ DO PŘÍTOMNOSTI

Píše se rok 2013, kdy Deemo vychází na mobilní platformy Android a iOS, o dva roky později se hra vydává v Japonsku na PS Vita a od roku 2017 i na Playstation switch. Letos se Deemo znovu zrodil a vychází pod názvem Deemo Reborn na Playstation 4 a dokonce pro virtuální realitu!

Úvodem se malá holčička Alice objevuje v hradu ukrývajícím plno tajemství a záhad. Snáší se otvorem ve stropě přímo vedle vysoké černé postavičky, která si v uvozovkách říká Deemo. Postavička toho totiž moc nenamluví, takže její příběh se bude odkrývat v průběhu hraní. Z úvodní cutscény ale většině dojde, že Deemo zbožňuje hraní na piano. A vy to budete muset zbožňovat taky! Všímáte si, že z pařezu, na kterém piáno stojí, vyrůstá strom, který se po odehrání songů a nasbírání bodů zvětšuje a zvětšuje. Toho se pochopitelně snažíte využít k úniku zpět domů. Aby to dávalo větší smysl, Alice navíc ztratila paměť, takže skutečně ani neví kdo je a kde má domov.

Hraní na piano přes virtuální realitu až nápadně připomíná Guitar Hero - jestli je to náhoda nebo ne, nechám na osobním názoru každého z vás! Můžete si podle sebe zvolit obtížnost dané skladby a podle sebe Vám určitě doporučuji volit si tu těžší variantu. Na easy úroveň je to příliš velká nuda a na hard to zase není žádný Dark Souls, ale zapotíte se a to přece u pohybových her chceme! Nabídnuto je nám hned několik hudebních žánrů, takže si tu každý přijde na své. Zároveň byste se u toho měli cítit, jako byste skutečně hráli na piano, což bez pochyby musí vypadat nějak takhle…

V pravém horním rohu se dozvíte procentuální úspěšnost toho, jak dobře jste skladbu odehráli. Konec konců, tohle je přesně to, co hru prodává. Deemo Reborn doprovází ale i příběh a mimo hraní na piano budete řešit s Alice jednoduché hádanky, prozkoumávat hrad a odkrývat tak různá tajemství. A hlavně hledat další a další songy v podobě papírových svitků.

VR NENÍ NUTNOSTÍ

Průběh hraní je doprovázen anglickými titulky, postavičky jsou pak dabované v japonštině. Deemo přímo nevyžaduje Playstation VR a lze ho hrát i na Dualshocku. Tím si ale mnohonásobně zkomplikujete ovládání hry a navíc se připravíte o zážitek. Navíc je to tak nervy drásající, že jsme neměli ani náladu to zkoušet.Na konec pro zajímavost ještě zmíním, že se chystá i stejnojmenná filmová adaptace. To potěší zejména fanoušky anime. 

Tak si to celé zrekapitulujeme! Deemo Reborn se povedl - to bez debat. Příběh je poutavý a do vašich obývacích pokojů přinese slušnou diskotéku. Občas se zapotíte, sem tam si i odpočinete. Jestli si to chcete zahrát, tak na to bez VRka ani nemyslete. Celé to pak úplně ztrácí smysl a připravíte se o skvělý zážitek. Nemusíte být zrovna fanouškem anime, aby se vám Deemo zalíbil a to si myslím, že je dobře! Hra si u nás obhájila solidních 8 bodů.