Jednou za čas je zkrátka důležité upgradovat svou herní sestavu a monitory patří mezi nejpodstatnější součást. My jsme pro vás již přinesli hardware testy na několik Samsung monitorů, ale nikdy jsme je nepostavily proti sobě, což je poměrně škoda. Hned co tady uvolníme místo na stole, se podíváme hned na tři zástupce herní řady Samsungu s názvem Odyssey. Začneme tím největším a nejdražším a nejvýkonnějším, protože je natolik těžký, že ho pak nechci dávat zpátky nahoru. A na konci bych se rád zaměřil na monitor, který svou cenovkou překvapí mnohé z vás. A samozřejmě si je pořádně otestujeme.

Jak jsem již zmínil, začneme tím nejtěžším. A jak se říká, co je těžký, to musí být i dobrý. Odyssey G9 je napěchován jen tím nejlepším, aby vám vydržel několik let. Jde o prohnutý LCD monitor s Quad HD rozlišením 5120 x 1440. Přesto jde o 240Hz displej s odezvou pouhé jedné milisekundy. Nesmí chybět ani FreeSync a podpora HDR. No jo, ale k čemu vám vůbec takový monitor bude? No, jakmile se vám vejde na stůl, tak sice zabere dost místa, ale perfektně nahradí dva, až tři monitory. Nejen, že nebudete mít žádné rámečky mezi nimi, ale díky zahnutí 1000R uvidíte při ideální pozici z rohu do rohu. Takže můžete dělat z pohodlí domova hned několik úkolů najednou. Co si budeme nalhávat, my nehledáme pomocníka při distanční výuce. Hrát hry na širokoúhlé obrazovce je zkrátka slast, ať už mluvíme o masivních RPG, nebo střílečkách. V původním videu Fiola zmiňoval, jak Flight Simulator vypadá krásně, ale co si budem, to je mrhání potenciálem. Takže pokud nemáte VRko, tak tohle je nejlepší způsob, jak usednout do X-Wingu, nebo Millennium Falcona a kosit Impérium. 

Pojďme ale k dalšímu monitoru, který jsem si obzvláště pochvaloval. Odyssey G7 je také 240 Hz displej, ale s klasickým poměrem stran 16:9. 32palcová verze taky zabere velký prostor na vašem stole, ale přece jen si vedle něj můžete dát druhý monitor. Hlavně si můžete nastavit výšku, což je pokaždé velké plus. Díky podpoře HDR a rozlišení Quad HD jde dle mého o skvělý monitor nejen na střílečky, ale hlavně na strategie. Máte totiž před sebou velký a ostrý obraz, kam se vejde spousta informací. Civilizaci jsem si extrémně užil, a to stejné jde určitě říct i o dalších titulech. Cities Skylines sice podporuje širší poměry stran, ale já osobně upřednostňuji u takových her klasický poměr stran. Dokážu si představit, že mnozí si pořídí tenhle monitor, klidně i v 27palcové verzi, jako hlavní monitor a vedle si pořídí menší FullHD monitor. Pojďme si ale monitory pořádně otestovat!

U takového leteckého simulátoru je důležité, abyste byli co nejlépe vtaženi do hry, respektive do kokpitu. Potřebuje se co možná nejvyšší rozlišení, aby vše bylo krásně ostré. Jenže zorné pole by mělo být opravdu široké, abychom nemuseli tolik otáčet hlavou, respektive kamerou. Prohnuté monitory jsou v tomhle opravdu skvělé. Kategorii kraluje G9 s poměrem stran 32:9. Následuje G7 a G5, i když… Gelu tohle tak trochu zkomplikoval.

Jak padlo u leteckých hrách, širší poměr stran je velký taktický prvek, a u stříleček to platí dvojnásob. Chtěli jsme nahodit Valorant, jenže to nějak nevyšlo…

Tak se nahodil s nadšením všech Fortnite a dokonce i Killer si to začal užívat. Takhle poměrně nenáročné hry rozběhnete na vysoký počet snímků, takže se začínají objevovat rozdíly mezi 144 a 240 Hz. Jakmile jsem Gelua ukonejšil, opravdu se začaly objevovat výhody, hlavně na G9. Jako byste viděli až za sebe…

Největší problém nastává u strategií, kdy se ne vždycky hodí širší poměr stran pro vyšší přehlednost. HUDko je mnohdy až tak moc na krajích, že ztrácíte přesnější informace. Zde je výhodou klasický poměr stran a G7 je na to rozhodně ideální.

Pořádně jsme prozkoumali a otestovali všechny monitory, ale zkrátka jsme nedokázali vybrat zaručeného vítěze, protože každý je určen jinému typu hráčů, a zároveň jsou mezi nimi větší cenové skoky. Jedno je ale jisté. Ať už si vyberete jakýkoliv z nich, rozhodně nebudete zklamáni. Čistě záleží na tom, jaký typ hráče jste a na vašem rozpočtu. Každopádně, já si jeden nechám v kanclu a další dva si vezmu domů.

Celá rodina monitorů Samsung Odyssey

Více informací o monitorech včetně jejich ceny na CZC.CZ