Škola volá! Uprostřed léta. Ano, The Sims 4 opět traumatizuje školou povinné i pracující hráče dalším herním rozšířením. Dodatek s názvem „Střední škola“ nám umožní okusit všechny slasti a strasti středoškolské docházky doplněné o volnočasové aktivity inspirované životním stylem zoomerů. „Nezapomenutelné vzpomínky na střední školu, nejdůležitější okamžiky v životě teenagera, rebelství a originální módní kreace mládeže“ – to vše hlásá vyšperkovaný marketing. EA však má za sebou historii přikrášlování méně atraktivních titulů, a to zejména v případě tohoto populárního simulátoru života. Podívejme se tedy, zda Střední škola stojí za vaše peníze. 

Ještě než se dostanu k jádru pudla, nemohu opomenout tradiční aktualizace základní hry, které probíhají před každým uvedením nového placeného obsahu. Hádáte správně, není vůbec neobvyklé, že vám zcela rozbijí hru. Vývojáři nám do základní hry implementovali nové mechaniky a vylepšení, jako například možnost zvolit si sexuální orientaci, ochlupení, módní preference nebo styling telefonu. Změnilo se také rozhraní samotných mobilů, které se nyní více podobají obrazovce chytrého zařízení. Jedním z největších taháků aktualizace byly zaoblené stěny, na které lze umístit některá okna a dveře. Tým vývojářů však chtěl zjevně zabránit pokusům o zabíjení simíků v uzavřených místnostech, a tak se postaral o glitch, který vytváří díru ve stropě nebo v podlaze. Pokud byste chtěli postavit zaoblenou stěnu uvnitř jiné místnosti, držte si palce. Čas od času vám nějaký objekt na zakřivené stěně „glitchovitě“ zčerná a asymetrické stavební experimenty bych ponechala, dokud nedojde k opravě. To, že po grafické stránce okna a dveře určené pro zaoblené plochy nesedí tak, jak by měly, ani nestojí za řeč.

Mezi mých pět nejoblíbenějších bugů v historii čtvrtého dílu The Sims patří jednoznačně incestní bug. Tato chyba způsobovala, že příbuzní navazovali romantické vztahy, což je nepochybně zábavné, ale ve hře pro teenagery naprosto nepřijatelné. Hráči, kteří by si rádi alespoň na chvíli nasimulovali vlastní Alabamu, se mohli těšit na aktualizaci tužeb a obav. Na rozdíl od předchozích rozmarů, které byly náhodné a nesmyslné, by nově implementovaná funkce měla více doplňovat jedinečné vlastnosti vašeho simíka. Přání jsou nyní dlouhodobá, krátkodobá a reakční. Dosažení prvních vyžaduje nějaký čas, druhé lze vybavit hned a třetí závisí na tom, co váš simík právě dělá. Když se například objeví v posilovně, bude chtít cvičit a neobjedná si pití. Ano, je to banální, ale tohle je The Sims. Jakmile si přání splníte, získáte body spokojenosti, které můžete následně utratit v obchodě s odměnami. Přání si nelze jen tak odkliknout jako rozmar a souvisí se strachem. Ten vzniká na základě prožitých zkušeností a je spjat s osobností simíka. Například simík s vlastností žárlivý může mít strach, že ho někdo podvede. V určitém okamžiku se pak rozhodne zbavit se strachu, na což vás upozorní zubatá bublina nad jeho hlavou. Teď už stačí jen udělat to, co se v ní dočtete. V základní hře by se mělo opakovat celkem 12 typů strachu. 

A co ten incestní? Asi už tušíte, že někteří simíci se pěkně vybarvili. Několik hráčů totiž nahlásilo, že touhy jejich simíků zahrnují romantické vztahy s rodinnými příslušníky. Jiní si zase všimli, že dospělí simíci píší flirtovní zprávy teenagerům, což není legální ani v The Sims. 

Tím však náš seznam problémů nekončí, protože je tu nejotravnější bug náhodného stárnutí. Ten se postaral o to, aby se při dlouhých a krátkých životních cyklech simíků po opuštění nástroje na vytváření náhle přičetly nebo odečetly dny k jejich aktuálnímu věku. Aby toho nebylo málo, někteří simíci nemohli odejít do důchodu, a to je míra realismu, kterou rozhodně neoceníme.  

Když hráči konečně zakoupili rozšíření Střední škola, neměli slov. Doslova. Z rozhraní totiž zmizela slova a bohužel se jedná o chybu instalace, pro kterou zatím neexistuje oprava. O část těch nejzávažnějších problémů se postaral oficiální hotfix a zbytek, jak jinak, vyřešili moddeři

Nyní se však konečně pojďme podívat na nejnovější DLC. To již tradičně obohacuje katalog vytváření simíků o celou řadu nového oblečení a doplňků. Tentokrát jsme se dočkali pokrytí široké škály různých módních stylů, přičemž tvůrci spolupracovali s firmou Depop, což je vlastně takové online tržiště s módou.

V tomto bodě udělalo rozšíření opravdu dojem, a pokud máte rádi zejména stylizaci simíků, nebudete zklamáni. Pro jejich osobnost si můžete zvolit tři nové vlastnosti: snaživec, lev salónů a společensky nešikovný, které poskytují nové možnosti dialogů a reakcí. 

Doplněk obsahuje také 4 nové Aspirace exkluzivně pro teenagery. Simíci, kteří rádi šíří drby a víří vody středoškolského potravinového řetězce, by si měli vybrat aspiraci Dramatická lama. Tah na branku je vhodný pro ty, kteří se chtějí obsadit přední příčky ve škole i mimo ni. Pokud jsou vaši simíci mladí rebelové a rádi dělají problémy, Rychlý život jim bude vyhovovat. Nakonec je tu Obdivovaný idol pro ty, kteří žijí módou, společenským životem a sociálními sítěmi. 

Když už je řeč o sociálních sítích, dospívajícím jsou k dispozici dvě nové aplikace. Social Bunny je jakousi variací na Facebook, kde můžete přidávat příspěvky, tagovat simíky, posílat zprávy, přidávat přátele a reagovat na feed. Bohužel zde nemáte možnost vkládat vlastní text, nýbrž s každou zprávou se vygeneruje jeden z přednastavených postů. 

Zpočátku to zní celkem cool a nové funkci ihned propadnete. Po krátké době však zjistíte, že se několik textů opakuje stále dokola a rychle vás to omrzí. Druhá aplikace s názvem Trendi se týká nového typu pozemku. Obchod s bublinkovým čajem a oblečením je nejnovějším víceúčelovým místem. Nečekaně se zde dá koupit „bublinkový čaj“, jinak známý jako bubbletea, a oblečení. Můžete si odemknout jedinečné kousky oblečení a sestavit z nich outfity, které pak prodáváte přímo na Trendi. Sbíráte sledující, získáváte popularitu, sledujete aktuální módní trendy a pak už jen počítáte simoleony. 

Obě tyto funkce doplňují dvě povolání na částečný úvazek: Simfluencer a Streamer videoher. Nejspíš si říkáte, že téměř totožné pracovní zaměření už ve hře máme, ale tentokrát je k dispozici i teenagerům. V těchto zaměstnáních uplatníte novou dovednost: podnikání

DLC rovněž přináší sousedství zvané Copperdale s pozemkem střední školy a školní halou. Jak tedy vypadá běžný den dospívajícího školou povinného simíka? Trailer nám přece ukázal pestrá, divoká a přitažlivá dobrodružství mládeže. Skutečný gameplay je však plný prázdných chodeb, neuvěřitelně nudných vyučování, repetitivních mimoškolních akcií a teenagerů, kteří neustále chodí obědvat do ředitelny. 

Podobně jako u balíčku Hurá do práce si můžete vybrat, zda budete své školáky následovat do školy, nebo je pošlete samotné. Od osmi do tří jste v areálu školy. Dokud nezačne vyučování, máte možnost využít čas k uspokojování potřeb, sociálním interakcím, lumpárnám nebo studiu. Po zazvonění se simíci usadí do svých lavic, kde rozvíjejí různé dovednosti. Vy však jen čekáte, až bude konec. Nemůžete vyrušovat, posílat vzkazy ani chodit k tabuli. Vlastně se čas od času objeví vyskakovací okno, které vám navozuje dojem, že se něco děje, i když váš simík právě sedí bez hnutí. Každý pátek je test, který se nijak neliší od ostatních dnů, až na to, že simíci dostanou nervózní náladovku a na konci dne výsledek testu. Přehled jednotlivých hodin si můžete zkontrolovat v rozvrhu a tak jako dosud dostáváte domácí úkoly. 

Očekává se, že se budete chovat podle pravidel, takže pokud vás někdo přistihne za školou nebo při provádění žertů ve skříňce či na tabuli, zůstanete po škole. Jestliže simík soustavně tropí neplechu nebo nedosahuje dostatečných výsledků, může být vyloučen. V takovém případě se pro něj uzamknou některé konkrétní profese a vysokoškolské studium, máte-li toto DLC, dokud nedokončí maturitu online.

Kromě toho jsou pro simíky připraveny 4 mimoškolní aktivity: roztleskávání, americký fotbal, šachy a počítačový kroužek. Kdo by očekával, že se tyto kroužky budou konat v budově školy, protože je k tomu vybavena, je na omylu. Jedná se o další línou funkci v podobě králičí nory, ve které se váš simík ztratí na několik hodin. Roztleskávačky zjevně netrénují na školním hřišti, ale někde v lese... Jak postupujete po žebříčku své mimoškolní kariéry, musíte plnit denní nebo postupové úkoly jako v běžném zaměstnání a dostávat různé odměny. 

V kalendáři domácností pak najdete minifestivaly zaměřené na sport, vědu nebo kariéru, které jsou v jádru úplně stejné. Po jedné návštěvě už pravděpodobně nebudete mít chuť tyto aktivity opakovat.  

Co jiného se dá ve škole dělat? Můžete si vyzdobit skříňku a zemřít. Pokud jste alespoň trochu jako já a rádi prozkoumáváte nové možnosti smrti simíků, rozšíření vám nabízí hned dvě možnosti. Smrt smradlavou bombou vás může potkat, když se vám opakovaně nepodaří nastražit žert na nicnetušícího spolužáka. Smrt městským mýtem (prakticky vyvolávání krvavé Mary v zrcadle) nastává poté, co simík příliš často provádí tuhle akci.

A pak je tu nejdůležitější událost středoškolského života – maturitní ples, který se z nějakého záhadného důvodu koná na konci každého týdne. Pokud si ho nechcete nechat ujít nebo zůstat na ocet, můžete pozvat spolužáka. Namalujte mu teatrální plakát, dejte do skříňky papírek nebo se prostě normálně zeptejte. Na plese hlasujete pro krále a šaška, tancujete, jíte... to je asi tak všechno. Druhou hlavní událostí je samotná promoce, kde převezmete diplom, který dostanete tak či onak. 

Sečteno a podtrženo, rozšíření střední školy stojí 40 eur, tedy 980 korun. Za tuto částku získáte spoustu repetitivní hratelnosti, a pokud patříte mezi šťastlivce, i několik otravných bugů. Sousedství Copperdale je vizuálně nádherné, ale opět jde jen o pěkné kulisy. Najdeme tu sice jakýsi zábavní park, ale kromě obvyklých stánků s jídlem a hezky vypadajících králičích nor žádné poutavé novinky. Samotné chození do školy je nudné, vyčerpávající, trochu depresivní a po pár hodinách hraní se vám do toho nechce. Za realističnost tedy dávám jedničku s hvězdičkou. Musím pochválit obsah v nástroji na tvorbu simíků, který se opravdu povedl.