Temný les, mlha, průměrná grafika a jeden jediný úkol: dovést dřevo ze špatně přístupného terénu plného bahna, močálů a kamení na pilu. To je ve zkratce MudRunner, respektive Spintires, předchůdce dnes recenzovaného SnowRunnera. Někdo řekne, že ho takový jednoduchý koncept hry nebude bavit, najdou se ale tací, kteří se bahnem při plnění jednoho typu úkolu brodili desítky a desítky hodin. Já jsem ve SnowRunneru strávil více než 70 hodin a zdaleka nemám dohráno!

SnowRunner staví na osvědčeném konceptu s doručováním nákladu z jednoho bodu do druhého. Na první pohled se může zdát zadání jednoduché a mnozí si řeknou, že to nabízí i Euro Truck Simulator 2 a American Truck Simulator od českého studia SCS Software. S tímhle názorem mají ale pravdu pouze napůl. Vývojáři zodpovědní za SnowRunner, stejně jako MudRunner, tenhle zdánlivě jednoduchý koncept značně mění a do cesty z bodu A do bodu B vám postaví překážky v podobě bahna, kamení, hluboké vody, rozbouřených peřejích, močálů, sněhu a ledu.

V překonávání těchto překážek, přírodních i umělých, je kouzlo SnowRunneru. Byl jsem až překvapen, jak mě baví se neustále brodit bahnem a desítky minut se snažit doručit jeden jediný náklad s vidinou toho, že pomohu místním obyvatelům Michiganu, které postihly záplavy.

Bahno, sníh a další těžký terén představuje v této hře prim. Na tom je založena hratelnost a zbytek je spíše třešnička na už tak chutném dortu. Připravte se tak na propracovanou fyziku, jízdní vlastnosti, na které si budete muset nějaký čas vyzvat, na časté využívání navijáku a občas nějaké to poškození vašeho stroje.

MICHIGAN, ALJAŠKA A TAJMYR

Hra nabízí celkem tři odlišná prostředí. Startovní lokalitou je americký Michigan rozdělen na čtyři mapy. Stejný počet map nabízí i sněhem pokrytá Aljaška, zatímco ruský poloostrov má zatím mapy pouze tři (čtvrtá má dorazit brzy) a představuje nejtěžší výzvu se svými močály a opravdu hlubokým bahnem. Tajmyr nejvíce připomíná MudRunner, Michigan je lehčí díky většímu množství asfaltových cest, zatímco Aljaška se sněhem a ledem je neokoukaná a dosti zajímavá. Celkem získáte blátivé hřiště o velikosti 30 kilometrů čtverečních, které je vhodné nejprve prozkoumat džípem a navštívit jednotlivé strážní věže, abyste odkryli část mapy. Tady se autoři nejspíš inspirovali u Assassin's Creed, ale nemám jim to za zlé. Alespoň jsem se podíval do méně přístupných míst a zkušenosti s lokalitou bohatě využil při plnění jednotlivých úkolů.

Na všech třech místech máte za úkol doručit různé náklady, hlavní úkoly se ale ve všech třech případech točí kolem ropy. V Michiganu budete stavět ropnou věž, v přírodních krásách Aljašky hledat naleziště ropy pro nenažrané korporace a v Tajmyru se snažit překonat močály pro stejný cíl. Nejde ale pouze o tyto mise. SnowRunner vám umožní se podílet na vylepšování mapy a pomoci místním podnikům a neviditelným obyvatelům. Vedlejší úkoly spočívají ve vytažení uvízlého vozidla, doručení nákladu, opravy stroje nebo třeba odklidu spadlého elektrického vedení z hlavní cesty. Takto si odemknete dříve nepřístupné silnice, které jsou často lépe sjízdné a do toho rychlejší, ale nemohli jste je využívat z důvodu některé z překážek, včetně rozbouraného mostu.

Do toho tu máte nevšední závody, kdy jde stranou obezřetnost, abyste náklad doručili ve stanovené době a získali zlatou, stříbrnou či bronzovou medaili. Za většinu aktivit obdržíte peníze a zkušenostní body. Někdy také lepší odměnu v podobě samotného vozu. XPčka jsou nutná pro odemčení úrovní, abyste měli přístup k lepším/výkonnějším vozidlům a jejich vylepšení. SnowRunner totiž přináší možnost upgradovat vozidla po výkonností i vizuální stránce, například vylepšit motor, převodovku nebo si koupit pneumatiky. Ty si lépe poradí s bahnem, případně dokoupit sněhové řetězy - bez nich na Aljašce nemáte šanci. Sami vývojáři ze studia Saber Interactive doporučují, abyste prodávali staré stroje, kupovali nové a ty se nebáli vylepšovat a upravovat. Já jsem raději těžce vydělané peníze investoval do vylepšení a vizuální úpravy jsem jen lehce vyzkoušel.

TRPĚLIVOST A CHYBY

Je až neuvěřitelné, jaký pocit zadostiučinění jsem dostal, když jsem dovezl náklad přes těžký terén. O to větší se dostaví zklamání v případě chyby. Převrhnutý náklad, uvízlý stroj v bahně či močálu, zničení vozidla a další problémy mohou znamenat ztrátu i hodiny hraní. Zejména, když jde o hlavní úkol, který vás nutí projet více map. Pokud nemáte trpělivost, tak vás čeká velká zkouška touhle náročnou off-road simulací, která je dost hardcore. Její příznivci jsou ale zvyklí na to, že jim hra nic moc neřekne a nechá je ze začátku dost tápat. Nováčci se mohou desítky minut snažit dostat k návěsu, aby zjistili, že mají špatný závěs. To je ale zkrátka SnowRunner.

Celkový zážitek bohužel nepříjemně ovlivňuje technická stránka. SnowRunner obsahuje spoustu chyb, na které jsem při hraní narazil. Největší problém jsem zaznamenal při hlavním úkolu, který mi blokoval další progres Michiganu. Ten byl naštěstí v day one patchi opraven, ovšem i dny po oficiálním vydáním hry jsem měl problém natankovat (musel jsem restartovat hru) nebo hra čas od času spadne.

Dalším negativem je grafické zpracování. Zdá se, že tvůrci nedokázali dostatečně hru optimalizovat pro konzole. Na nich se SnowRunner přímo neseká, ale je vidět doskakování textur, problém s kamerou, horší grafika (zejména divná světla a nefunkční zpětná zrcátka) nebo až moc komplexní uživatelské rozhraní. To je zbytečně složité a hráč, jenž nemá zkušenosti s MudRunnerem, se v něm bude nějakou dobu ztrácet.

Zamrzí rovněž kooperace. Ta sice podporuje celkem čtyři hráče, ale progres si z hraní odnese pouze zakládající hráč. Zbývající hráči získají pouze peníze a zkušeností body do singleplayeru, případně do dalšího co-op dobrodružství.

Našince potěší přítomnost českých titulků. Lokalizace je ale bohužel nekvalitní, nekonzistentní a plná chyb. Občas jsem si musel domýšlet, co mi autor překladu chtěl vlastně sdělit.

I přes všechny své chyby je SnowRunner perfektní off-road simulace. Jde o komplexní hru se spoustou obsahu a velkou výzvou. Můžete u ní strávit desítky a desítky hodin. Oproti MudRunneru učinili vývojáři spoustu vylepšení, leč technická stránka se spoustou chyb, které nepříjemně ovlivňují hratelnost, a horší grafikou o dva body srážejí hodnocení. Proto se mé doporučení zastavilo na 7/10. Jinak by to klidně byla devítka, protože ve svém žánru nemá SnowRunner konkurenci.