Wii Sports neodmyslitelně patří ke konzoli Nintendo Wii. Vždyť právě ona kolekce pěti sportů (ke které během let přibylo několik dalších) má na svědomí to, že se herní vývojáři začali více zajímat o technologii pohybových ovladačů. Po šestnácti letech přináší Nintendo pro konzoli Switch pokračování s příhodným názvem Nintendo Switch Sports. Má však na to sesadit z trůnu legendu pohybových her?

JEN ŠEST SPORTŮ?

I když je (stejně jako u Wii Sports) přislíbeno přidávání dalších sportovních disciplín, nabízí jich Switch Sports v základu jen šest. Tři jsou všem fanouškům předchozího dílu dobře známé a tři jsou zcela nové. Staří známí v podání tenisu a bowlingu nejsou žádným překvapením. První zmiňovaný nabízí celkem komplexní ovládání. Bekhend, forhend, loby a smeče. Zkrátka všechny údery, na které si v tenise vzpomenete, tady jde využít. Vybrat si lze nejen z klasické dvouhry, ale i čtyřhry, a to hned ve třech úrovních obtížnosti

Bowling nabízí kromě rotace a síly vrhu koule i různé překážkové dráhy, které hru oživí. Zkušené borce pak nezaskočí ani Chambara, která je obdobou šermu, jenž můžete znát z Wii Sports Resort. Ta prověří nejen vaše sportovní schopnosti, ale i logické myšlení. Kromě boje s jedním mečem –⁠⁠⁠ nebo chcete-li fleretem –⁠⁠⁠ se nabízí také možnost mít meče dva nebo také používat charge sword. Ten se, jak je z názvu patrné,⁠⁠⁠ po několika úderech nabije a umožní vám provést speciální silný úder.

Mezi nové sporty patří volejbal, badminton a fotbal. Osobně jsem se na tyto tři sporty těšil nejvíce. Každý z nich totiž někdo z rodiny alespoň poloprofesionálně hrál. A tak jsem se nemohl dočkat porovnání reality vs. videohry. Volejbal mile překvapil tím, že napodoboval skutečné pohyby a blokování či smečování nás konečně donutilo k nějakému většímu pohybu před obrazovkou. Bohužel jinak ale nenabízel moc volnosti. Dovolí vám sice pohybovat postavou pomocí analogové páčky na Joy-Conu, i tak je ale stále její pohyb zčásti ovládán počítačem.

Badminton se sice tváří jako nový sport. Ve skutečnosti jde ale pouze o svižnější verzi tenisu. Nedá se říct, že byste si tuhle disciplínu neužili. Vývojáři ale mohli být trošku kreativnější. Sport, ve kterém však kreativní byli, je fotbal. Ten zde není obyčejným fotbalem, jak jej znáte, ale připomíná spíše hru Rocket League. Po volbě počtu hráčů 1 na 1 nebo 4 na 4 se upraví velikost hřiště, mezi dvě obří branky spadne velký míč a hurá do hry. Po dvou vstřelených gólech se pak na hřišti objeví zlatý míč, který úspěšnému střelci připíše dva body.

Pro oživení uživatelského zážitku je do fotbalu přidán i speciální režim kopání na bránu. Zde využijete popruh na nohu zvaný Leg-Strap. Po uchycení nad kolenem a zasunutí Joy-Conu vám dá možnost „kopnout do míče“ nohou. Zní to dobře, vypadá to dobře, ale ve skutečnosti to zas tak dobře nefunguje. Ovladač nepozná sílu ani směr vašeho kopu. Jde tedy pouze o správné načasování a následné doufání v to, že míč trefí bránu. Jako správný herní redaktor jsem se pokusil leg-strap oblafnout a můžu vám říct, že „kopat rukou“ jde mnohem lépe. Koneckonců i jako fanoušek fotbalu musím uznat, že mě stejně nejvíc bavil starý dobrý bowling.

BEZ PŘEDPLATNÉHO ANI KROK

Vraťme se ale na úplný začátek. Před tím, než se vrhnete do sportování, dostanete možnost vytvořit si vlastního avatara. Tvorba nebo alespoň částečné přizpůsobení postavy je v dnešních hrách standardem. Nabídka oblečení, účesů a všelijakých doplňků ale ve Switch Sports zeje prázdnotou. Ne tedy úplně doslova, výběr je ale prostě chabý.

Pokud tak toužíte po jiných outfitech a kosmetických úpravách, nezbývá vám nic jiného, než se vrhnout do online hraní. To má smysl ale pouze v případě, že máte zaplacené členství. Jestliže jste fanoušci Nintenda a členství využíváte, tak si online soupeření s hráči z celého světa zaručeně užijete.

Pokud si ale hodláte zaplatit přibližně 600 korun a využít ho jen pro Switch Sports, tak dejte ruce pryč. Kromě soutěžení s ostatními hráči a možnosti si odemykat doplňky tady nic víc nedostanete.

Absence online žebříčků nebo zkrátka čehokoliv, za čím se můžete hnát, tu prostě chybí. S přehledem si tak vystačíte s tzv. falešným online režimem, kde hráče z různých koutů světa nahradí počítačoví boti. Hra vám umožní si pomocí vyhraných bodů odemknout dva náhodně vybrané balíčky, které obsahují zmiňované kosmetické doplňky, emotikony nebo třeba přezdívky. Nedostanete sice možnost otevřít všech dvanáct balíčků jako v „pravém“ online režimu, pro oživení domácího hraní s přáteli či rodinou to ale stačí.

VYDAŘENÁ PÁRTY HRA

Grafická stránka sice působí hezky, dejme si ale ruku na srdce, že by hra v roce 2022 mohla vypadat o fous lépe, a to dokonce i v podání Nintenda. Je pochopitelné, že z výkonu Switche nedostaneme takový uživatelský zážitek, jako třeba majitelé PlayStationů a Xboxů. Nintendo nicméně dokázalo, že i jeho hry můžou vypadat lépe. Na druhou stranu mě mile překvapilo audio. Pro tuto sérii ikonickou hudbu pozvedla i předělávka starého soundtracku z původního Wii Sports a zvolené zvukové efekty na každý sport zkrátka sedí.

Nelze očekávat, že si sednete k obrazovce a strávíte celý den soupeřením v různých sportech proti počítači nebo reálným soupeřům. Jedná se však pohodovou hru, kterou si s rodinou či přáteli okořeníte volné odpoledne.

Pokud se budou vývojáři o Nintendo Switch Sports starat jako o předchozí díl, budeme rozhodně s radostí vyhlížet další sporty, které hodlají přidat. Bohužel kvůli ceně, za kterou se hra momentálně prodává, Leg-Strapu, který využijete pouze v jedné minihře, nabídce pouze šesti sportů a absenci nějakého „hnacího motoru“ v online režimu musíme prozatím doporučit na šest bodů z deseti.