NHL od EA je tu s námi už pěknou řádu let a dosah téhle hry se dá brát za opravdu působivý, přeci jen, kdo o slavném NHL neslyšel? A teď se nebavíme jen o herní komunitě, ale i lidech, kteří jsou hrami naprosto nepolíbení. Série si za ty roky prošla bezesporu obrovským pokrokem, ovšem v posledních pár letech si fanoušci mohli všimnout, že změn u posledních dílů je čím dál méně a to, že tu každý rok máme další díl tomu rozhodně nepomáhá. No a rok se rokem sešel a je to tu zase, dokáže tedy NHL 2021 zlomit kletbu a vyjít ze stínů svého předchůdce, nebo tu máme jen další napodobeninu za plnou cenu?

Vylepšená grafika, reálnější fyzika, logika hráčů se blíží ke skutečnosti a puk je… no zkrátka více pukem… To jsme slyšeli téměř pokaždé a ano, z části tu vždy zrnko pravdy je, každý ročník této legendární série udělá krůček kupředu k tomu, aby hra byla lepší, ale již dávno zde nemáme skoky, které by ve vás vyvodily nějaký ten wow efekt a vy jste si řekli, že tohle je naprosto nová hra. To už je zkrátka nešvar toho, když každý rok vychází nový díl a myslím, že většina hráčů si již tak trochu zvykla.

A ano, i tenhle ročník pár těch změn má. Vylepšeny byly přihrávky o mantinel, kličky, ale i chování umělé inteligence. Pokud ale nejste ten typ hráče, co hru hraje každý rok pořád dokola, jen aby dosáhl na vrchol žebříčku, tak se vám velmi jednoduše může stát, že si letošní díl dost pravděpodobně spletete s loňským ročníkem, a to téměř ve všem.

Letošní díl toho jak na pohled, tak pocitu hraní moc nového nepřináší a s tím je rozhodně nutno počítat. ale když už jsem začal tak negativně, tak se pojďme podívat i na to, co tedy přibylo, protože pár pozitivních změn se přeci jen odehrálo.

Tou hlavní a rozhodně super novinkou je výrazné předělání režimu Be-a-Pro. Tedy výrazné je asi dost silné slovo, ale řada vylepšení tu je. Pokud nevíte, co je režim Be-a-Pro, tak se jedná o vaší vlastní kariéru jednoho hráče a že to opravdu bude váš vysněný hráč, nebo vlastně klidně i vy, to si můžete zařídit hned na začátku. Tady si hráče totiž vytvoříte pěkně od bot až po velikost hlavy. Vytváření postavy by mohlo klidně i kde jaké RPG závidět, protože kromě vzhledu si můžete přizpůsobit i to, jak postava bude střílet nebo bruslit. Ne, že by to mělo na následné hraní nějaký vliv, ale pokud jste opravdu perfekcionista, věřím, že tady nějaký čas pobudete.

Následně si vyberete, v jakém týmu začnete a tím vaše kariéra do vysněného NHL začíná. Ona vlastně není ani tak dlouhá, protože pokud si vyberete, že chcete začít klidně i v jednom z týmu české ligy, tak po 2 zápasech jste hned draftováni do jednoho z NHL týmů.

A měly bychom se podívat i na rozhovory, protože je užijete velmi často, a to ať už s trenéry, spoluhráči nebo manažerem. Dávat si musíte pozor i na to co říkáte, protože vaše odpovědi mají následný vliv na to, jak vás bude vidět vedení týmu, spoluhráči, ale i vaše značka. Vy se tak můžete stát buďto skvělým týmovým hráčem anebo arogantní hvězdou, které jde čistě jen o sebe. Podle toho, jakým směrem se rozhodnete vydat dostáváte i speciální úkoly.

Ale i přes snahu o vylepšení se potkáte se spoustou rozhovorů co nebudou dávat smysl anebo se budou opakovat zápas co zápas dokola. A to, že vás trenér pošle v půlce zápasu si sednout za blbý výkon? Z toho si nelamte hlavu, třeba vás na konci pochválí stejně jako mě a řekne, že to byl skvělý zápas. No občas hra zkrátka neví, co chce.

I přes velkou snahu o to něco vylepšit tu stále nehledejte žádný příběh nebo nepočítejte s tím, že si k hráči vytvoříte kdoví jak hluboký vztah. Ano možnost koupit si vlastní auto či dům zní skvěle, ani nabídku fotit vaší první reklamu neodmítnete či jít se spoluhráči na bowling, ale režimu Cesta, kterou nabídla Fifa v minulých letech se to ani trochu nevyrovná. A tak i přes drobné úpravy toho, aby jste si připadali, že váš hráč má nějaký život i tam venku, je zde stále hodně velký prostor co zlepšovat a to hlavně právě v životě vašeho hráče mimo stadion.

Režim Be-a-Pro ovšem není jediný, ještě aby jo, a tak si zahrajete další řadu známých módů, kde se můžete nechat párkrát porazit v multiplayeru, zahrát si šílený režim 3v3 nebo projet kariéru trenér.

To jsou ovšem úplně ty nejzákladnější, a tak tady nesmí chybět ani Hockey Ultimate Team, kde si otvíráním balíčků stavíte vlastní tým, se kterým se následně snažíte vyhrát. Více arkádového hraní si ale zase užijete v režimu Worlds of Chel, kde budete hrát za vámi vytvořeného hráče turnaje v kanadských zápasech, tedy takový battle royale, 3v3 nebo rovnou můžete poskládat celý tým a najít tak dalších 11 hráčů, ale změn je tu zase sakra málo, tedy spíš žádné.

Poslední vetší novinkou je režim HUT rush, který spojuje arkádové hraní a Ultimate team, takže si zahrajete za váš tým 3v3 nebo zrychlené zápasy.

Dodává to tak hře rychlejší tempo, a hlavně větší možnost, jak získat další balíčky a vylepšení do základního režimu HUT, což může být pro spoustu lidí skvělá a hlavně rychlá forma, jak váš tým zlepšit.

Jak jste tedy asi pochopili, změn v letošním roce opravdu moc nehledejte a vy co hru zapnete opravdu jen občasně a za celý rok nahrajete sotva pár desítek hodin a vlastníte starší díly, tak koupi rozhodně 2x zvažte, protože NHL 21 působí více jako DLC než plná hra.

Zkrátka tedy ani vylepšený režim Be a Pro nebo HUT rush NHL 21 nedokážou zachránit od toho, že se jedná jen o jednu velkou kopii loňského ročníku a o to víc je smutné, že si EA za hru řekne plnou částku a dokáže to prezentovat tak, že se jedná o skvělou novinku na trhu.

Jakožto hráč minulého dílu jsem byl vážně zklamán a jen tak pro zábavu jsem si zapnul během recenzování i loňský díl a hádejte co? Už od základního menu jsem rozdílů moc nenašel a klidně bych řekl, že kdyby mi hru někdo zapnul za mými zády, abych uhodl jestli je to ročník 20 nebo 21, asi bych selhal.

Sportovní hry v letošním roce se EA tedy vážně nepovedly a NHL se sem bohužel přidává taky. Vy, co tedy vlastníte některý z přechozích dílů, doporučujeme dát od toho letošního ruce pryč, ovšem pokud jste jedni z těch, co zvažují koupi prvního svého dílu, tak proč ne, pořád se jedná o nejlepší hokejovou hru, u které dokážete strávit klidně stovky hodin, jen počítejte, že na hře už jde vidět zub času a překopání enginu od základu je zde hodně na místě.

Za tým Indiana můžeme hru doporučit na slabé 4 body z 10 a doufat, že až se tu za rok potkáme znovu, tak se budeme sakra divit, co EA pro jednou dokázalo, ale radši bych s tím moc nepočítal.