Film, který ovlivnil masy, a i když byl spíše temnější, dokázal přilákat tisíce fanoušků, obzvláště dětí. Téměř každý si někdy broukal slavnou znělku, nebo snil o boji s duchy, kterých se někteří bojí až do dospělých let. Jak to již se slavnou sérií bývá, krom kupy merche jsme se dočkali i komiksů, her a jedné příšerné filmové moderní slátaniny. I když platí nepsané pravidlo, že hry podle filmů jsou většinou špatné, Ghostbusters: The Video Game z roku 2009 je ovšem jedna obrovská výjimka, kterou fanoušci milovali a kritici doporučovali. Po deseti letech jsme se i dočkali remasteru, jenž ovšem v některých faktorech trochu pokulhává za konkurencí.

Koho zavoláte?

Když se děje něco fakt divnýho a nevypadá to vůbec dobře. Koho zavoláte?! Krotitele duchů! V tomto případě ovšem nemusíte nikoho volat, protože z vás se stane nejnovější člen týmu Krotitelů duchů a upřímně, kdo by nechtěl alespoň jednou v ruce držet protonovou zbraň?! Hra začíná pár týdnů po druhém dílu, kdy jsou Krotitelé opět populární a vedení města jim nestojí v cestě. Aby ovšem zvládali všechno to krocení, tak musí rozšířit řady, a to konkrétně o vás. Jste bezejmenná postava, která se trénuje na plnohodnotného člena, ale jak to již bývá, váš trénink je rychle přerušen, protože se vrací stará známá hrozba. Stay Puft Marshmallow Man udeří v centru města a horská dráha neuvěřitelných náhod a návratů známých postav je na světě. Gozer, úhlavní nepřítel z prvního dílu se totiž natolik nudí, že se opět pokusí dobít vše, co mu přijde pod ruku. Tentokrát se bitva neodehrává pouze v knihovně, na Times Square, nebo kdekoliv jinde ve městě, protože pokud nechtějí duchové za vámi, musíte vy za nimi, do jejich dimenze. To ovšem není jediné rozšíření universa, protože krom toho, že narazíme například na bratry Scoleri, máme možnost si i o nich více věcí dočíst. Hra totiž obsahuje celou databázi více, i méně známých postav, která cílí hlavně na fanoušky série.

Ovšem to není jediný drobný odkaz, který dotváří celý svět. Pomocí P.K.E. metru totiž krom cesty nalézáte i sběratelské předměty, jež jsou ještě hlubším odkazem nejen filmů, ale i komiksů a animovaného seriálu.

Snad až moc akce

Do rukou se vám kromě klasického Proton busteru dostane i zpomalovač, nebo slimomet. Každá ze čtyř zbraní má své vlastní využití, ať už v souboji, nebo menších logických hádankách. Ty slouží spíš jako doplněk celého toho akcí nabitého zážitku. Bohužel, akce tu je zbytečně někdy až příliš, kdy například deset minut v kuse pobíháte v jedné místnosti dokola, chytáte jednoho ducha za druhým a oživujete svoje tupé kolegy. Ti se kolikrát jen zastaví a kochají se čímkoliv co je zaujme, třeba i dveřmi. Duchové na tom nejsou o nic lépe, protože kolikrát opakují jeden útok dokola, nebo se rozhodnou, že na druhé straně mapy se pro ně nachází něco mnohem zajímavější… jediné řešení je tak restart posledního checkpointu.

Jak to již u remasteru bývá, vše je barvitější a textury o něco ostřejší. Grafický posun nepřekvapí, ani neurazí. Co ovšem silně překvapí jsou ukázky a nechám jen na vás, abyste rozhodli, či pozitivně, nebo negativně. A ne, doopravdy jsem nestáhl staré video z netu, takhle totiž ukázky doopravdy vypadají. Vybledlé, nevyrovnané audio, a tak nízký počet pixelů, že by je dokázal spočítat samotný Marshmallow Man.