Vůně bahna, močůvky, výkalů od domácích zvířat a nejen toho. Každý, kdo alespoň v životě nějakou farmu navštívil, tak se s nimi setkal. Technologie sice ještě nejsou tak daleko, aby si mohl běžný hráč také přivonět. Ale dostat se do kůže farmáře mající své vlastní hospodářství lze. A pokud zrovna vy patříte do skupiny, která se o simulátory alespoň mírně zajímá, tak byste měli zbystřit. Z pole na vaše obrazovky právě přijíždí Farming Simulator 19.

Těžbu zahájit!

Jako první si pravděpodobně zapnete tutoriál. Ten vás provede třemi specializaci, kterými se vaše farma může ubírat. Kromě klasické sklizně obilí je k dispozici chov hospodářských zvířat a dřevorubectví. Hned vám řeknu, že je úplně jedno, kterou si vyberete. Nakonec budete dělat všechny tři. Zvířata potřebují krmivo a nejlevnější způsob je sušit seno z vašich polí. A brát si hnojivo zdarma z chovu se vám vždy vyplatí vice než si kupovat drahé chemikálie. Dřevorubectví je kapitola sama pro sebe, neboť se po premiéře v uplynulém díle dočkala nových strojů. Ale největším plusem je, že můžete vykácet celou mapu a změnit ji tak k nepoznání. Tady se vyblbne snad každý.

Dále bychom mohli mluvit o strojích. Vývojáři odvádí skvělou práci a každý ročník přivede alespoň jednu novou značku. Všechny jsou navíc plně licencované. Výběr je tedyobrovský. Kromě traktorů a kombajnů máte na výběr i bagry, kamiony a další. Po mapě navíc jezdí i vlak, který využijete spíše v multiplayeru, kdy je třeba odvést plodiny jinému hráči na druhou stranu mapy. Pozor si musíte dávat na jakýkoli stroj, který si kupujete. Na každý traktor se hodí jiný přívěs, na kombajn musíte mít radlici od stejného výrobce, a tak dále. Některé vozy lze ale vylepšit, abyste na něj své příslušenství připojili.Fyzika je taktéž obdivuhodná. Může se jednat jen o detaily jako „skákání“ vašeho sedadla při jízdě, které reaguje i na povrch, kde se váš vůz nachází, tak i o reakci plodin, pokud po nich přejíždíte bez úmyslu je sklidit. Dokonce o ni můžete přijít. Alespoň je krásně vidět, kudy jste jeli. Stopy kol jsou i na cestě, zejména pokud svůj traktor nečistíte od bahna.Změny se dočkalo i uživatelské rozhraní. Na jednom místě máte tachometr, stav paliva a vozu. Vše vidíte i v kabině, která tyto ukazatele má také. A postava, která v něm sedí, je sice stále bez emocí, ale už jí můžete změnit pohlaví, či oblečení. Ve hře pro více hráčů se tak nesetkáte s dalšími deseti postavami vypadajícími stejně jako vy. Ti vás ihned po připojení zaúkolují. Připadáte si tak stejně jako zaměstnanci, které jste si v singleplayeru najmuli na zasazení pšenice. S tím rozdílem, že oni jsou placeni.

Mínusům se nevyhneme

Abych se dostal k mínusům, tak tím jsou rozhodně textury. Je vidět, že autoři použili nový grafický engine. Modely, pole a domy jsou krásné, ale naopak voda textury zrovna nejhezčí nemá. Stejně je na tom i krajina v dálce. Je vidět, že vývojáři do detailu zpracovaly mapu, ale na hory mimo ni se zapomnělo. K mini mapě mám také výtku, neboť se mi na ni těžko zvykalo. V porovnání s konkurenčními tituly se jedná o prvek, kde hra nejvíce pokulhává. I nedávno recenzovaný Real Farm měl lepší zobrazení mapy. A pokud si vzpomenete na hodnocení, tak bylo opravdu špatné.Závěr

Farming Simulator 19 je dělán pro masy

Pokud hledáte titul, u něhož si odpočinete prací na poli, tak jste ho našli.  Ovšem hardcore hráči by možná měli hledat jiné hry stejného žánru. Tedy pouze pokud lpí na banalitách, který by casual hráč ignoroval. Například kvalita prodávané suroviny se zohledňuje jen u dřeva. Rozhodně by si něco podobného zasloužilo i obilí. Tyto maličkosti ale ve výsledku nic neznamenají. Jen je vidět, že Farming Simulator 19 je dělán pro masy, kteří se tímto vůbec nezabývají. Od redakce INDIANa si hra odnáší pěkných 7/10 a teď už vzhůru na pole.