Také se vám stává, že vám při čtení knihy praskne žárovka a zemětřesení v pokoji odhalí tajný průchod do obrovského jeskynního světa nacházejícího se pod vaším domem? Mně taky ne. Ale přesně takto začíná Creaks - nejnovější hra vytvořena pod záštitou českého studia Amanita Design. Při jejím hraní budete muset zapojit svůj důvtip a fantazii, která vás možná i znepokojí.

Námětem pro Creaks je psychologický jev zvaný pareidolie, při kterém si pomocí fantazie dotváříme vnímané podněty ve smysluplné obrazy. Hra tohoto jevu využívá pro navození tajemné atmosféry. Nejlepší ukázkou jsou samotní nepřátelé. V šeru se jedná o děsivé příšery, pokud na ně ale posvítíte lampou, promění se v neškodný nábytek. Příkladem mohou být bytosti připomínající psy, kteří jsou však ve skutečnosti nočním stolkem. Jejich štěkot navíc zní jako skřípání šuplíku.

SKŘÍPAT BUDE NÁBYTEK I MOZKOVÉ ZÁVITY

Pokud si teď říkáte, že se jedná o hororovou hru, není to úplně pravda. Creaks je totiž především adventura plná plošinovkových puzzlů využívajících různých mechanik jako tlačítka, spínače, a právě dříve zmiňované nepřátele a světlo. Ovládání je celkem jednoduché, vystačíte si s pár základními pohyby a akcemi. Může se stát, že si na citlivost ovládání budete chvíli zvykat. Mně samotnému se při první hodině povedlo párkrát umřít jen kvůli tomu, že postava nezmáčkla tlačítko, poblíž kterého však stála. Nejedná se ale o velký problém, pomoct si můžete například hraním na ovladači.

Dovolte mi zde udělat malou vsuvku z pohledu level designéra. Osobně jsem byl naprosto nadšený z toho, jak elegantně jsou navržené puzzly v této hře. Nabídnout nějaký hlavolam vám dokáže leckterá puzzle hra. Ale jen ty opravdu dobré dokážou prozkoumat potenciál svých herních mechanik, postavit z nich puzzly bez dalších zbytečností a donutit vás přijít na kreativní řešení. Myslím si, že je fér říct, že Creaks se toto povedlo. Nové mechaniky jsou představované dostatečně často, takže vás jen tak neomrzí. Všechny aspekty jejich chování se naučíte během samotného hraní. Obtížnost hádanek je podle mě dobře vyvážená - puzzly nejsou úplně triviální, ale také jsem během celé hry nenarazil na žádnou hádanku, která by mě frustrovala desítky minut.

Neustálé řešení hádanek bez pauzy by však některé hráče mohlo rychle omrzet. Hra vám tuto sekvenci naboří prostřednictvím cutscén s opeřenými obyvateli světa. Příběh je vyprávěn především touto formou, některé detaily se však dozvíte i z pozorování prostředí. K tomu poslouží například objevování obrazů. Většina z nich vám odkryje mýty a historii herního světa. Ty nejzajímavější obrazy však skrývají minihry, kterými se můžete odreagovat od řešení hádanek. Některé z nich jsou povedené, u pár dalších zase žádnou velkou hloubku čekat nemusíte. Určitě se však jedná o příjemné zpestření hry.

HUDBA VÁS POCHVÁLÍ

Už jsme si tak nějak zvykli, že hry od Amanity jsou vždy fantasticky zpracované po audiovizuální stránce. Creaks v tomto trendu pokračuje. Ručně kreslené a vodovkami vybarvené lokace překypují atmosférou. Vizuální stránka do jisté míry připomíná styl jedné ze starších her od Amanity - Machinarium. Creaks jde však do o něco temnějšího stylu. To se projevuje například na děsivé, ale pořád groteskní animaci nepřátel při vaší smrti.

O herní soundtrack se postaral skladatel Joe Acheson, známý také pod jménem Hidden Orchestra. Ve hře si tak vychutnáte pestrý soundtrack obsahující širokou paletu hudebních nástrojů. Pěkným detailem je využití adaptivního soundtracku při řešení hádanek. Hudba postupně graduje podle toho, jak blízko se nacházíte k řešení hádanky. Nemusíte se však bát, že by vám vyzradila celé řešení. Jedná se spíše o takovou odměnu, která se aktivuje po aha momentu, při kterém přijdete na klíčový krok ke zdolání místnosti.

Creaks je dalším fantastickým počinem vytvořeným pod záštitou studia Amanita Design. Mimo rozvrzaného nábytku při jejím hraní uslyšíte skřípat i vaše mozkové závity. Takže pokud máte rádi puzzle hry, toto zhruba pětihodinové dobrodružství byste si rozhodně neměli nechat ujít. Jen si nezapomeňte večer před usnutím raději posvítit na váš noční stolek!